20.01.2021 20:40

Činohra Národního divadla Brno dokončila přípravy inscenace Sňatky na železnici

Zmatky spojené s láskou a cestováním vlakem zobrazuje a rozvíjí fraška Sňatky na železnici. Novou inscenaci téměř 180 let staré hry dokončuje v Redutě činoherní soubor Národního divadla Brno. Dnes měli divadelníci generálku. Kdy bude premiéra, zatím nikdo neví - rozhodne další vývoj koronavirové pandemie a vládních opatření.

Autorem Sňatků na železnici je Johann Nepomuk Nestroy, rakouský dramatik 19. století, který sám zažil nástup železnice jako nové technologie a formy dopravy. Komedie s podtitulem „Vídeň, Vídeňské Nové Město, Brno" měla premiéru v roce 1844, tedy jen pár let poté, co v habsburské monarchii poprvé vyjely parní lokomotivy.

Hrdiny Nestroyovy hry jsou dva bratranci, výrobci hudebních nástrojů z Vídně a Kremže. Oba se chtějí oženit, jeden touží po dívce z Vídeňského Nového Města, druhý po pekařově dcerce z Brna. Aby se jejich touhy naplnily, obrátí se na zkušenou dohazovačku. Plán však zahrnuje cestování ve vlacích, spojené s omyly, zmatky a dalšími komickými situacemi.

Sňatky na železnici režíruje Martin Čičvák. Role bratranců Stimmstockových svěřil Tomáši Davidovi a Ivanu Dejmalovi. Jejich vytoužené nevěsty ztvární Hana Drozdová a Veronika Lapková.

Plánovanou páteční premiéru Sňatků na železnici znemožnila pandemie koronaviru, kvůli které jsou divadla uzavřená. Nové datum ještě divadlo nestanovilo. Pokud to okolnosti dovolí, bude premiéra ještě v této sezoně, řekl ČTK Petr Novák z propagace Reduty.

Činohra Národního divadla Brno už od podzimu nastudovala několik inscenací, které zatím nemůže hrát pro veřejnost, včetně Racka od Antona Pavloviče Čechova a Majitelů klíčů od Milana Kundery.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, hj

Činohra Národního divadla Brno dokončila přípravy inscenace Sňatky na železnici

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.