30.03.2022 17:55

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Brechtův Kavkazský křídový kruh

Krutost války a sílu lidskosti ukazuje hra Bertolta Brechta Kavkazský křídový kruh, kterou nastudovala činohra Národního divadla Brno. Příběh vyprávěný písněmi se na Mahenovu scénu vrací po 60 letech od legendární inscenace režiséra Evžena Sokolovského, ovšem v moderních kostýmech i s nově pojatou hudbou. Hru tentokrát režírovala Aminata Keita, premiéra je ve čtvrtek.

Hra vypráví příběh Gruši, která se při palácovém převratu v Gruzii ujme urozeného dítěte a pro jeho záchranu je ochotna vzdát se všeho – majetku, jména i lásky svého snoubence. Jako uprchlice putuje rozvrácenou zemí a hledá útočiště. Emočně vypjatá dějová linka má svou protiváhu v příběhu Azdaka, revolučního soudce, který svými přehmaty, omyly a furiantstvím napomůže šťastnému konci.

„Příběh je mozaikou seskládanou z komických výstupů, písní a scénických obrazů, v metaforách Brecht odhaluje sílu lásky i nenávisti," popsala režisérka Keita. Uprostřed zkoušení zasáhl divadelníky ruský vpád na Ukrajinu.

„Válka už není vzdálená, ale týká se nás, odstup od situací vojáků i uprchlíků je najednou mnohem menší," řekla režisérka. Totéž ale platilo i pro autora a tehdejší publikum. „Brecht začal hru psát v roce 1944 v emigraci v USA, uvedl ji o několik let později v Německu. Zkušenost s válkou byla tehdy velmi silná – tím, že se nevyhýbáme tomuto tématu, se vlastně dost možná blížíme původnímu vyznění hry," doplnil dramaturg Jaroslav Jurečka.

Hra má i výraznou komediální linku. Keita ji inscenuje na jednoduše pojaté scéně. Hudbu německého autora Paula Dessaua nově instrumentoval a přiblížil současnosti Ivo Sedláček, skladatel a rapper. Exotické a osobité kostýmy navrhla Simona Rybáková. V roli Gruši se představí Petra Lorencová, Azdaka hraje Ivan Dejmal.

https://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Brechtův Kavkazský křídový kruh

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.