30.03.2022 17:55

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Brechtův Kavkazský křídový kruh

Krutost války a sílu lidskosti ukazuje hra Bertolta Brechta Kavkazský křídový kruh, kterou nastudovala činohra Národního divadla Brno. Příběh vyprávěný písněmi se na Mahenovu scénu vrací po 60 letech od legendární inscenace režiséra Evžena Sokolovského, ovšem v moderních kostýmech i s nově pojatou hudbou. Hru tentokrát režírovala Aminata Keita, premiéra je ve čtvrtek.

Hra vypráví příběh Gruši, která se při palácovém převratu v Gruzii ujme urozeného dítěte a pro jeho záchranu je ochotna vzdát se všeho – majetku, jména i lásky svého snoubence. Jako uprchlice putuje rozvrácenou zemí a hledá útočiště. Emočně vypjatá dějová linka má svou protiváhu v příběhu Azdaka, revolučního soudce, který svými přehmaty, omyly a furiantstvím napomůže šťastnému konci.

„Příběh je mozaikou seskládanou z komických výstupů, písní a scénických obrazů, v metaforách Brecht odhaluje sílu lásky i nenávisti," popsala režisérka Keita. Uprostřed zkoušení zasáhl divadelníky ruský vpád na Ukrajinu.

„Válka už není vzdálená, ale týká se nás, odstup od situací vojáků i uprchlíků je najednou mnohem menší," řekla režisérka. Totéž ale platilo i pro autora a tehdejší publikum. „Brecht začal hru psát v roce 1944 v emigraci v USA, uvedl ji o několik let později v Německu. Zkušenost s válkou byla tehdy velmi silná – tím, že se nevyhýbáme tomuto tématu, se vlastně dost možná blížíme původnímu vyznění hry," doplnil dramaturg Jaroslav Jurečka.

Hra má i výraznou komediální linku. Keita ji inscenuje na jednoduše pojaté scéně. Hudbu německého autora Paula Dessaua nově instrumentoval a přiblížil současnosti Ivo Sedláček, skladatel a rapper. Exotické a osobité kostýmy navrhla Simona Rybáková. V roli Gruši se představí Petra Lorencová, Azdaka hraje Ivan Dejmal.

https://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm

Činohra Národního divadla Brno nastudovala Brechtův Kavkazský křídový kruh

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.