31.08.2021 11:06

Činohra Národního divadla Brno nastudovala hru Ödöna von Horvátha Nikdo

Činohra Národního divadla Brno jako první soubor v Česku nastudovala temnou tragédii Nikdo, rané dílo uznávaného dramatika Ödöna von Horvátha. Strojopis z roku 1924 byl desítky let zapomenutý, poté se objevil v antikvariátu a následně v aukci. Světovou premiéru měla hra v roce 2016 ve Vídni. Brněnskou inscenaci připravila režisérka Aminata Keita. Poprvé ji soubor uvede 2. září v Redutě, informoval ČTK Petr Novák z činohry.

Horváth se narodil v roce 1901 v rodině maďarského šlechtice a jeho německé ženy. Dětství prožil v místech otcova působení v rakousko-uherských diplomatických službách, tedy v Bělehradě, Budapešti, Bratislavě, Vídni a Mnichově. Po nástupu nacismu v Německu uprchl do Rakouska, pak do Československa a Paříže, kde v roce 1938 tragicky zahynul, když na něj za bouřky spadla větev.

Nikdo je dramatikovou juvenilií, tedy raným dílem. Podle dramaturga Milana Šotka obsahuje v zárodku všechna jeho pozdější témata a typické figury.

„Záhadný Nikdo z názvu hry je milosrdný Bůh, na jehož nepřítomnost si všichni stále stěžují. Horváthovy charakteristické postavy tu jsou shromážděny už téměř všechny: vesměs drobní lidé, kteří trpí hospodářskou krizí a nemohou si dovolit morálku. Dialogy jsou hrubé, drsné, cynické a obscénní, jindy přecitlivělé a nasáklé sentimentalitou," popsal dílo překladatel Radovan Charvát.

Horváth podle režisérky při čtení „hladí proti srsti". „Je jedinečný v tom, jak dokáže rozkrývat témata v kontrastech – protichůdných obrazech a hlubokých i povrchních vrstvách, což je často matoucí. Možná právě proto, že jde o prvotinu, má v závěru hry potřebu, některé myšlenky vysvětlovat a dovysvětlovávat - tyto pasáže jsme radikálně proškrtali," doplnila Keita.

V roli majitele činžáku Lehmanna se představí Ivan Dejmal, v úloze Gildy pak Hana Tomáš Briešťanská. V dalších rolích účinkují například dvě nové posily činoherního souboru, Veronika Lapková a Hana Drozdová.

https://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, ver