03.10.2022 15:04

Činohra Národního divadla Brno uvede hru Rolanda Schimmelpfenniga Zlatý drak

Činohra Národního divadla Brno uvádí inscenaci Zlatý drak nejhranějšího současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga v premiéře v pátek 7. října 2022 v Mahenově divadle.

Pětici kuchařů, kteří musí žít stejně rychle jako vařit, čeká mimořádná noční směna v bistru Zlatý drak. Bolavý zub jednoho z nich zamíchá životy všech strávníků.

Jeden večer. Jeden dům. Jeden podnik. Životní příběhy téměř dvou desítek postav. Nacházíme se v nejmenovaném evropském městě na počátku 21. století. Čínsko‑vietnamsko‑thajský podnik Zlatý drak se stává prostorem, kde se vše děje velmi rychle. Vaření, konzumace jídla, životní kotrmelce, i sama smrt. Prostor, kde není místo pro mezilidské vztahy. Jste‑li pak cizincem, který vaří v kuchyni bez pracovního povolení, je vaše situace bezvýchodná. Místo, kde se střetávají a prolínají životní příběhy lidí různého věku, pohlaví, zájmů a životních situací. Příběh mladého Číňana, kterého bolí zub a nesmí jít k lékaři, má fatální následky, a je jednou z mnoha černých historek o lidech, kteří pracují ve Zlatém drakovi nebo ho navštěvují.

Inscenace, která dává dohromady běžné příhody a životní situace, které už jsme viděli nebo zažili mnohokrát. Akorát zde se stávají velkými životními křižovatkami, z drobných rozhovorů se stávají zdrcující dramata. Ztracené kořeny a touha najít znovu domov jsou pojítkem všech vyprávěných příběhů. Samotné postavy nejsou těmi, kterými se snaží být. Hledají sebe sama skrze hledání svých kořenů. Najdou je? Ztratí sebe? Jak dopadne spletenec životních příběhů z jednoho bistra?

Scéna Petra Vítka dotváří atmosféru skličujícího odcizení a nabízí cesty, jak opět najít domov. Režisér a ředitel NdB Martin Glaser režíruje hru Rolanda Schimmelpfenniga přesně tak, jak by si to autor přál a striktně dodržuje věkové obsazení postav.

V hlavních rolích se můžete těšit na Elišku Zbrankovou, Viktora Kuzníka, Hanu Doulovou, Bedřicha Výtiska a Petra Kubese.

www.ndb.cz

Autor článku: Eva Lichnovská