12.12.2019 13:03

Činohra Národního divadla Brno uvede nejznámější hru Aloise Jiráska Lucerna

Svobodomyslný mlynář, vodníci, kněžna a další postavy slavné hry Lucerna Aloise Jiráska zaplní v pátek jeviště Národního divadla Brno. Nový kmenový režisér činohry Štěpán Pácl si Lucernu vybral pro svou první inscenaci v brněnském angažmá. Podle divadelníků vzniká rodinné představení, na které mohou rodiče vzít děti od sedmi let.

Pohádková hra Lucerna je z roku 1905, ale dosud se často inscenuje. Režisér oceňuje zejména autorovu práci s jazykem. „Jiráskův jazyk je pozorně odposlouchaný od těch, kteří byli předobrazy Jiráskových postav. Nejsou to jen slova, ale také tóny a barvy jejich duší a jejich pohnutek, strachů a toužení," popsal Pácl.

Umělecký šéf činohry a dramaturg Milan Šotek vidí Lucernu jako dobře prokomponovanou hru o lidském strachu, poddajnosti, slepé poslušnosti a pokusech všem těmto lidským slabostem čelit. Věří, že Páclova inscenace bude praktickou obhajobou kvalit Lucerny.

Pácl se inscenováním českých textů soustavně a programově zabývá. Režíroval hry Tyla i Klicpery, Josefa Topola nebo Václava Havla.

V Lucerně se na jevišti Mahenova divadla potká prakticky celý činoherní soubor doplněný o hosty. V úloze Mladé kněžny se představí Petra Lorencová, v roli Haničky Zuzana Černá, nové tváře souboru. Jako Mlynář hostuje Jiří Suchý z Tábora.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr