20.01.2022 11:46

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru Shakespearovy komedie Večer tříkrálový

Do Mahenova divadla se po letech vrací Shakespeare. Režisér Štěpán Pácl hru Večer tříkrálový oblékl do moderního hávu a na jevišti kromě veršů a emocí tryskají také hektolitry vody.

V pátek 28. 1. činoherní soubor NdB odpremiéruje slavnou Shakespearovu komedii Večer tříkrálový. Příběh Violy přestrojené za muže scénograf Dragan Stojčevski umístil pod několikametrovou lámající se vlnu, z níž se až k publiku vylévá „moře“ a z níž se klouzají na scénu herci jako v aquaparku. „Od Shakespeara nás dělí čtyři sta let, musíme si domýšlet, čím chtěl své diváky pobavit, a pak vynalézt dnešní prostředky, abychom se dnes bavili minimálně stejně dobře jako diváci Shakespearovy premiéry,“ říká ke své verzi Večera tříkrálového režisér Štěpán Pácl.

Skoro půl století starou komedii pro diváky oživují především herci. Pácl obsadil do Večera tříkrálového známé i neznámé tváře – vedle Martina Slámy, ve slavné roli Šaška Augusta, se jako Viola představí čerstvá absolventka JAMU Hana Drozdová a s rolí prudérního správce Malvolia se do Mahenova divadla vrací hvězda Slováckého divadla Tomáš Šulaj. Inscenace je protkaná mnoha písněmi, především v podání Martina Slámy, ale v závěru tančí a zpívá celý ansámbl.

Hudbu k inscenaci složil držitel Českého lva za hudbu k filmu Krajina ve stínu Jakub Kudláč, hravé barevné kostýmy navrhla Linda Boráros. Zazní překlad brněnského rodáka Jiřího Joska, který předčasně zesnul v roce 2018, inscenace bude také holdem jeho celoživotnímu snažení o zpřístupnění Shakespeara všem. „Shakespeare je nejhranější dramatik všech dob, to znamená, že na něj chodí nejvíce lidí. Josek se ho celý život pokoušel z básnického nebe přiblížit nám, lidem, dnešním návštěvníkům divadla, kteří chceme rozumět tomu, o čem se na jevišti mluví,“ přibližuje překladatele dramaturg inscenace Jaroslav Jurečka. V Joskově překladu se v Mahenově divadle hrála patnáct let komedie Veselé paničky windsorské.

https://www.ndbrno.cz/cinohra/vecer-trikralovy/

Autor článku: Petr Novák