13.01.2022 15:56

Činohra Národního divadla Brno uvede v Knihovně Václava Havla monodrama Josefa Topola Stěhování duší

Činohra NdB uvede 17. ledna 2022 v 19.00 v Knihovně Václava Havla monodrama Josefa Topola Stěhování duší s Marií Durnovou v hlavní a jediné roli.  Exkluzivně je u této příležitosti vstup zdarma.

Od své premiéry v září 2020 na Malé scéně Mahenova divadla se inscenace i přes pandemické nesnáze úspěšné hrála před brněnským publikem.

Po roce a půl díky pozvání z Knihovny Václava Havla, především díky Anně Freimanové a Jáchymu Topolovi, se tato Topolova Meditace pro jednu herečku, jak zní podtitul, objeví i před pražskými diváky.

Do role bývalé estrádní tanečnice Magdaleny, která s hořkostí a vtipem ohmatává svůj život, obsadil režisér Pácl Marii Durnovou, pro kterou se tato role stala příležitostí pro excelentní herecký výkon.

„Marie Durnová hraje Magdalenu virtuózně. S texty si pohrává, jako by si je zrovna nyní vymýšlela, jako by je napsala. Věřím jí, že se jí už nic nechce. Uklízet, umývat, jíst. Ani chodit na procházky, po nákupech, za kulturou. Fascinuje mě její plíživý slalom mezi předměty, gesta, záblesk mladického zavrtění, výkřiky, ohnivé vzmachy, píchnutí jehlou i proměna v tančící stařenu, klopotící se k nebytí,“ popisuje ve své recenzi výkon Marie Durnové Jaroslav Tuček.

Josef Topol napsal Stěhování duší roku 1986, tedy v době, kdy patřil mezi zakázané autory. „Osamělé bytí, povídání si sama se sebou je výrazným motivem hry, která je celá prodchnuta steskem po něčem živém – po živých lidech, kteří se odmlčeli nebo emigrovali; po živých slovech, která jako by vysychala. A přesto je Topolova hra plná naděje, odhodlání a touhy milovat a žít. Je oslavou života, třebaže s klaunsky smutným úsměvem,“ přibližuje atmosféru hry režisér Štěpán Pácl.

Srdečně zveme.

https://www.ndbrno.cz/

https://www.vaclavhavel.cz/

Autor článku: Petr Novák