06.09.2019 08:10

Činohra Národního divadla: Kurz tvůrčího psaní

Kurz nabízí seznámení s různými možnými přístupy k psaní divadelních her na základě ukázek z klasických a současných dramat, ale především práci na rozvoji vlastní tvorby, hledání vlastního způsobu psaní, vlastních témat. Dále poskytuje nácvik práce se zpětnou vazbou, což je důležitá součást výbavy každého dramatika.

Kurzy se budou konat jednou za čtrnáct dní, pravidelně ve všední den od 18.00 do 21.00 hodin v sídle Činohry ND v Anenském areálu. Půjde o 7 tříhodinových setkání během čtyř měsíců v období do října 2019 do února 2020 nebo února až května 2020. Témata jednotlivých setkání jsou Dialog/Jazyk/Postava/Situace/Příběh/Téma.

Mezi jednotlivými setkáními budou účastníci kurzu na zadaných úkolech pracovat doma.

V ceně kurzu je vstupné na dvě představení Národního divadla s následnou tematickou diskuzí o inscenaci.

Podmínky, na základě nichž budou adepti vybráni (počet účastníků je limitován):
- Zaslání kratšího dialogu v rozsahu 3 až 5 stran
+ informace o sobě (věk, profese, od kdy píšu, jaké divadlo mě zajímá, v čem se chci posunout)
do termínu 15. 9. 2019  na adresu tvurcipsani@narodni-divadlo.cz

Cena kurzu: 6 500,- Kč

Lektor: MgA. Markéta Bidlasová

Markéta Bidlasová
Dramaturgyně, dramatička a scénáristka. Přes dvacet let pracovala v pražských i mimopražských divadlech. Vedle dramatizací, dramatických pohádek a montáží píše především hry (za text Pastička získala 2. cenu Nadace Alfréda Radoka za nejlepší českou hru roku 1995) a televizní a filmové scénáře (za scénář k filmu Jako nikdy získala Cenu Trilobit společnosti Fites a byla nominována na Cenu české filmové kritiky a také Výroční cenu České filmové a televizní akademie Český lev 2013).

Řekli o kurzu:

Z kurzu jsem naprosto nadšená, je skvělý pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet psaní pro divadlo, a aspoň základně se zorientovat  v divadelní tvorbě. Lektorka Markéta Bidlasová je skvělá, edukativní a všem stejně nápomocná, což je naprosto zásadní v tom, že se kolektiv nerozpadá na nerozumějící si jedince. Naopak jsme se všichni měli rádi a těšili se na sebe. Pro mě byl kurz profesně ohromně přínosný a zajímavý. Díky!
MgA. Lucie Konečná, scenáristka

Pochopil jsem, že psaní je neustálé hledání cest a pokud se zrovna netrefíme, je to normální a rozhodně to není špatně. Naučil jsem se mnohem lépe přijímat kritiku a nechápat ji jako definitivní ortel nad mou prací, ale jako motivaci jít dál a pracovat na sobě. Byl jsem nucen jít s kůži na trh, říci si o názor, čelit reakci a pak se s ní vypořádat. Zjistil jsem, jak neskutečně důležité je, když slyšíte, jak váš text čtou nahlas druzí.
Roman Pacvoň

Kurz byl pro mne velmi přínosný zejména v tom, že jsem mohl nahlédnout pod pokličku tvorby divadelní hry. Přístup lektorky byl velice laskavý a podnětný. Společné návštěvy divadelních her a diskuze s dramaturgy pak zase více než obohacující. Samotné prostředí, ve kterém probíhala setkání, bylo okouzlující a plné divadelní atmosféry.
Petr Olejníček

Autor článku: Kristýna Klimešová, Národní divadlo