21.09.2018 16:16

Činohra Národního divadla má nové sídlo a zkušebnu za 70 mil. Kč

Národní divadlo získalo ze sedm desítek milionů korun nové sídlo pro svou činohru. Dříve sídlila v Kolowratském paláci na Ovocném trhu, který musela před několika lety opustit. Ředitel ND Jan Burian dnes slavnostně otevřel část zrekonstruovaného Anenského areálu na Starém Městě, kde již působí balet první české scény. Kromě kanceláří a ubytovacích kapacit jsou v něm nové zkušebny, které činohře chyběly.

Práce trvaly několik let, zpozdily je i objevy nástěnných maleb či gotických omítek - areál patří k nejstarším stavbám v Praze a osídlení na jeho místě má tisíciletou historii. Anenský areál, k němuž těsně přiléhá někdejší kostel sv. Anny, dnes Pražská křižovatka, divadlu patří od poloviny 70. let. Před čtyřmi lety v něm bylo otevřeno zázemí Baletu ND.

Burian ČTK řekl, že kromě administrativního zázemí má největší radost z velké zkušebny v podkroví, protože ND podle něj na rozdíl od mnoha krajských či městských scén chybí tak zásadní prostory, jako jsou právě zkušebny.
„Stavba nás stála řádově 60 milionů korun a interiér přibližně osm milionů korun, k tomu byly peníze na projektanta a technický dozor, řádově dva až tři miliony korun," řekl ČTK provozní ředitel ND Václav Pelouch. Anenský areál, místo přes svou rozlohu poněkud skryté zrakům náhodně kolemjdoucích, do dneška ND zrekonstruovalo přibližně z jedné třetiny.

Historie areálu sahá do středověku, jedny z nejstarších zmínek hovoří o původní rotundě sv. Vavřince založené sv. Václavem v roce 927. Za husitských bouří se sem uchýlily i řeholnice několika církevních řádů. Samotný kostel byl odsvěcen za josefínských reforem v roce 1782, v 18. století sloužil jako bytový komplex, v 19. století v něm sídlila tiskárna. Celý Anenský dvůr i s kostelem měla po jistou dobu v dlouhodobém pronájmu firma Oskar Stein, velkoobchod papírem, u níž jako fakturant pracoval Jaroslav Foglar; prostor kláštera se údajně promítá i do jeho Stínadel. Po roce 1948 v areálu působil až do roku 1976 tiskařský podnik Svoboda. Poté objekt získalo jako technické zázemí ND v době generální rekonstrukce a dostavby první české scény v letech 1977 až 1983.

V objektu nejdříve našel zázemí archiv ND, uvažovalo se i o zřízení divadelního muzea. Po roce 1989 se západní trakt začal využívat pro baletní soubor, ve východním traktu do Liliové ulice sídlilo od roku 1983 vedení Laterny magiky. Ta nyní znovu patří pod ND a sídlí v jeho objektu. Od konce roku 2016 se toto křídlo opravovalo pro činohru. Vznikly také nové prostory pro rozsáhlý hudební archiv.

„Čeká nás ještě rekonstrukce té části areálu, která slouží jako ubytovna pro naše hosty. Částečně budovu pronajímáme, protože zatím se nedá pro nás využít," řekl Burian. Objekt byl ve 20. století rozdělen na byty a kanceláře a vyžaduje podle něj zásadní zásah jak z hlediska památkové péče, tak z hlediska účelu. "V této chvíli ale jsou před námi investice důležitější - rekonstrukce Nové scény a výstavba nového servisního centra ND, kde chceme vybudovat fungující dílny a sklady," řekl Burian.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Činohra Národního divadla má nové sídlo a zkušebnu za 70 mil. Kč

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.