02.11.2021 10:46

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede autorskou inscenaci Janusze Klimszy s názvem Laterna

Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského vstoupil do generálkového týdne autorské inscenace Janusze Klimszy s názvem LATERNA. Světovou premiéru má v Divadle „12“ v sobotu 6. listopadu 2021.

Text Janusze Klimszy, na němž spolupracoval s dramaturgem Adamem Goldem, je inspirován Jiráskovou Lucernou, ale Lucerna to vlastně není.Hra připravená pro komorní Divadlo ‚12‘ přibližuje soudobé zkoušení Jiráskovy hry a různé výklady jejího významu, pohledy na její obsah a úvahy nad tím, co Lucernou vlastně Jirásek zamýšlel sdělit. Tvůrčí tým hledá společně s herci možnosti dnešní interpretace nejčastěji uváděné české hry,“ přiblížil Adam Gold. „V textu se objevují odkazy na dobové reálie i bohatý kulturní kontext, který na sebe Jiráskova hra za dobu existence a častého inscenování nanesla. Zároveň ale ukazuje dnešní paralely k tématům Lucerny a nachází v textu východiska pro soudobou společenskou satiru. Laterna je inscenace především pro publikum, které v divadle hledá podněty k přemýšlení o sobě samých nebo o tématu češství, o čemž nepochybně je i sama Jiráskova Lucerna,“ doplňuje Gold.

Inscenace je tedy hereckým divadlem s důrazem na kouzlo interpretace. Proč se Janusz Klimsza rozhodl převyprávět Lucernu právě takto?Různé záludnosti v interpretaci takzvaně notoricky známých her (takzvaně, neboť ve skutečnosti je málokdo četl) mám jako koníčka, takže ty alternativní verze jsem párkrát přehrál kolegům u piva a jak jsem zjistil, dost je to bavilo -  některé výklady jsou místy vskutku bizarní… Současný šéf činohry Vojta Štěpánek v tom viděl potenciál „skutečného“ divadla, tak mě v podstatě ukecal, abych to sepsal a nějak to transponoval na jeviště. Já sám jsem tu potřebu neměl. Někdy jsem si dokonce říkal, do čeho jsem se to sakra nechal uvrtat,“ říká s nadsázkou autor a režisér v jedné osobě. Laterna je tedy i jakousi hereckou laboratoří… „Předobrazem bylo Actors Studio v New Yorku, jakási platforma pro výzkum herecké profese. Tyhle mistrovské třídy či workshopy jsou určeny jak profesionálům, tak poučenému publiku. Často je to ověřování toho, nakolik je rutinní pohled na klasické texty oprávněný a co netušeného by v sobě mohly skrývat. Vypadá to tak, že někdo zahraje svoji verzi, někdo jiný ji zpochybní, přinese vlastní výklad, vyrukuje s argumenty z historických pramenů neboi takzvaně ze života. Pak se vše relativizuje tak, jak to leží a běží, někdo to opepří historkou, která nemá daleko k nactiutrhání či ke konspirační teorii a kupodivu se ta naše nesourodá směsice stále nějak týká Jiráskovy hry Lucerna. A patří k tomu i ona laterna; pokud to někomu evokuje mechanismus zvaný laterna magika, pak je na správné stopě,“ uzavřel Janusz Klimsza.

Hrají Anita Krausová, David Viktora, Aneta Klimešová a Petr Houska. Scéna David Bazika, kostýmy Marcela Lysáčková.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová