08.10.2021 10:25

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede koncem příštího týdne premiéru komorní komedie Něco pro lidi

Šéf činohry Národního divadla moravskoslezského napsal pro soubor komorní komedii o tom, jak se štamgasti snaží zachránit svou oblíbenou hospodu před zbouráním, a nakonec jsou izolováni a přímo ohroženi na životě oni sami. Novinku s názvem NĚCO PRO LIDI v režii Tomáše Jirmana hrajeme v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona od 15. října.

V Divadelním klubu DJM jsme s velkým úspěchem mezi léty 2011 a 2019 hráli dramatizaci knihy Venědikta Vasiljeviče Jerofejeva Moskva → Petušky. Komedie NĚCO PRO LIDI na ni svým způsobem dramaturgicky navazuje a obě inscenace spojuje také režijní pohled Tomáše Jirmana. Původní hru napsal Vojtěch Štěpánek a od počátku měl jasnou představu o představitelích jednotlivých rolí – psal jim je na tělo. „Vytvořili jsme nakonec společně absurdní příběh o tom, jak se centrem dění stane česká hospoda, jejíž štamgasti nedopatřením zahýbou světovým děním. Text vznikal v době pandemie: Rozepsal jsem jej v první vlně, na ústupu té třetí jsme jej nastudovali a výsledkem je divadelní obraz světa jako hospody určené k demolici, protože tam chce konečně někdo vlivný vytvořit NĚCO PRO LIDI,“ řekl Vojtěch Štěpánek s tím, že od počátku vsadil právě hlavně na tvůrčí přístup hereckých členů souboru i režiséra, který je také hercem činoherního souboru.

Hrstka štamgastů se zabarikáduje v hospodě, která má být zbourána a nahrazena ‚něčím pro lidi‘, jenže se tak ocitnou nedobrovolně ve vězení, protože je hospoda spolu s nimi označena za ohnisko čtrnácté vlny blíže nespecifikované nákazy. Vypadá to tedy, že skutečně položí životy za svou oblíbenou nálevnu. A k tomu všemu dojde pivo… Celý svět se přitom uzdravuje a poslední bacil se vytrvale drží téhle hospody. Svět se mobilizuje, aby štamgasty na jedné straně zlikvidoval (Západ), na straně druhé jim pomohl (ruský a čínský Východ). Divák se ovšem dozví i spoustu pikantností ze života štamgastů i nájemců hospody,“ rozvíjí příběh Vojtěch Štěpánek.

Diváci se v klubu „blízce potkají“ s Marií Logojdovou, Františkem Večeřou, Vladimírem Čapkou, Janem Fišarem, Petrem Panzenbergerem, Robertem Fintou, Davidem Viktorou, Miroslavem Ratajem a Vítem Rolečkem. Autor Vojtěch Štěpánek, režie Tomáš Jirman, dramaturgie Daniela Jirmanová, scéna David Bazika, kostýmy Eva Kotková.

Světová premiéra v Divadelním klubu DJM bude 15. října 2021 v 19.00 hodin.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede koncem příštího týdne premiéru komorní komedie Něco pro lidi

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.