11.10.2021 10:31

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede v české premiéře tragikomedii Martina Crimpa To video nikdo neuvidí

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede 16. října v komorním Divadle „12“ v české premiéře tragikomedii jednoho z nejvýraznějších současných britských dramatiků Martina Crimpa (nar. 1956) s názvem TO VIDEO NIKDO NEUVIDÍ.

Děj se točí okolo propracovaných marketingových praktik, všudypřítomného sledování lidské aktivity a chování při nakupování, vaření a při dalších „konzumních“ aktivitách s cílem nabízet konkrétnímu člověku údajně ideální produkt a naplnit tak jeho život jasně nalinkovanou spotřebou. „Elizabeth právě opustil manžel, zůstala v domácnosti sama s šestnáctiletou dcerou. Po setkání s Colinem, vedoucím pracovníkem v marketingové agentuře, se Liz i přes svůj počáteční odpor stane jeho kolegyní. Po čase v sobě objeví skrytý talent pro vedení rozhovorů o produktech a propadne tomu natolik, že nakonec pohlíží i na lidi ve svém osobním životě skrz škatulky: co daný člověk používá, jak často, proč to používá takto a nepoužívá něco jiného,“ přibližuje dramaturg Adam Gold.

Jakou hodnotu dnes mají naše osobní informace? Co se stane ve chvíli, kdy trh narazí na člověka, který odmítne svůj život redukovat na otázky kdy, proč a v jaké situaci používá konkrétní produkt? A co se stane, když „přijmete cookies“?

Režie Janusz Klimsza. Dílo přeložil Adam Doležal. Scénografem inscenace je Michal Syrový, kostýmy vytvořila Marcela Lysáčková. V hlavních rolích Renáta Klemensová a František Strnad. Dále hrají Sára Erlebachová, Petr Houska, Kateřina McIntosh a Martin Dědoch.

Martin Crimp ukazuje ve svých hrách mezilidské vztahy jako vyprázdněné a deprimující. Jeho hrdinové nedokáží skutečně prožít lásku nebo radost. Crimpovy postavy hovoří stroze, drží si vždy emociální odstup od reality i od svého okolí. Jeho hry nabízejí vždy skvělé herecké příležitosti. Crimp (který je i známým překladatelem, jazykovědcem, ale komponuje také hudbu) se více zajímá o formální a jazykovou vybroušenost svých her, než o příběh samotný. Bývá uváděn jako jeden z předních autorů britského stylu „in-yer-face theatre", zjednodušeně stylu zvaného „divadlo bijící do očí“.  V češtině je směr označován také jako „cool" nebo „coolness“ dramatika (dramatika drsné školy).  V 90. letech 20. století styl převažující na britských jevištích. Atak, agresivita, naléhavost, snaha zasáhnout diváka, přimět ho cítit a odpovídat – to jsou atributy stylu. Divák má z představení odcházet zasažen, otřesen a má diskutovat o tom, čeho byl svědkem. V českých divadlech se Crimp objevuje od roku 1994, hru To video nikdo neuvidí uvede NDM v české premiéře.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede v české premiéře tragikomedii Martina Crimpa To video nikdo neuvidí

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.