07.10.2020 11:05

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede v premiéře komedii A. Saramonowicze Testosteron

Komedie polského autora Andrzeje Saramonowicze (1965) TESTOSTERON nabízí zábavný ponor do mužského pohledu na ženy, vztahy, sex a lásku. Činohra NDM ji uvede v premiéře v Divadle Jiřího Myrona v sobotu 10. října. Reprízy jsou 13., 15. a 18. října.

„Testosteron je drsná, nekorektní, chlapská komedie. O ženách, o mužích, o jejich vzájemných vztazích, osobních prohrách a nadějích. Není překvapením, že byla tato veleúspěšná hra polského dramatika, režiséra a producenta Andrzeje Saramonowicze uvedena na českých jevištích celkem osmkrát, celosvětově zaznamenala již několik desítek nastudování. Připravte se na pořádnou jízdu, skvěle pointované situace, a především na neúprosný a nekompromisní pohled na všechna ženská i mužská klišé a stereotypy. To vše je řádně prošpikováno peprnými výrazy. Nebude nouze o bonmoty přesně mířené do ženských i mužských slabin ani o zlomyslně kruté fauly na vztahovou korektnost,“ láká dramaturg Adam Gold.

„Testosteron je dekonstrukce machistického mýtu, nikoli jeho oslavující pomník. Hrdinové této hry dávají mocně najevo vlastní mužnost, ale čím více jsou ve své snaze zanícenější, tím zřetelněji odhalují své Achillovy paty. Protože v této hře nejde o umění podrobit si ženy, ale o hlubokou touhu po pořádku a zejména lásce. Testosteron jednoduše sděluje, jak obtížné je být člověkem, když jste muž,“ řekl o svém díle autor Andrzej Saramonowicz.

„Je to hra bezčasá, může se odehrávat kdykoli, a to téma bude stále živé. Nabízí setkání na škále mužství od dominantního kromaňonce po docenta-intelektuála. Zatímco ta dominantní sekce v životě neměla problém dostat do postele žádnou ženskou, ta druhá nemá žádnou osobní zkušenost, kterou by mohla v té hospodě někomu sdělit. Ale zase tomu dokonale rozumí a rozebírá to jazykem vědy. Ti muži se snaží porozumět tomu, jaké jsou ženy, ale nejdříve musejí pochopit, jací jsou oni sami. Je to vlastně o přeměně velkých chlapů v ty malé, křehké. A o přestavbě těch intelektuálů, kteří se konečně přestanou bát, konečně začnou být dominantní a tím i atraktivní,“ přibližuje šéf činohry NDM a zároveň režisér inscenace Vojtěch Štěpánek.

Diváci se mohou těšit na Vladimíra Poláka, Petra Panzenbergera, Jana Fišara, Davida Viktoru, Jiřího Sedláčka, Víta Rolečka a Martina Dědocha. Režie se tedy zhostil Vojtěch Štěpánek, scénu navrhl David Bazika, kostýmy Marcela Lysáčková.

Andrzej Saramonowicz (1965) je hvězdou polského divadla, televize a filmu. Je absolventem studia historie na Varšavské univerzitě, současně navštěvoval kurzy filmové režie Andrzeje Wajdy. Saramonowicz nejprve působil jako redaktor, novinář a recenzent filmů pro přední polské deníky, později se stal úspěšným scenáristou televizních seriálů v polské televizi. V divadelním prostředí se bleskově proslavil právě komedií Testosteron. Hra se po světové premiéře 22. června 2002 v divadle Montownia udržela na repertoáru této varšavské scény osm let. V Divadle Andreja Bagara v Nitre byl tento titul uveden v roce 2004 a hraje se dodnes.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede v premiéře komedii A. Saramonowicze Testosteron

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.