27.03.2012 12:14

Činohra Národního divadla na zájezdu v kolumbijské Bogotě

Soubor činohry Národního divadla reprezentuje Českou republiku na na XIII. ročníku Latinsko-amerického divadelního festivalu Ibero-American Theater Festival v Bogotě. Festivalová dramaturgie z velké světové konkurence vybrala do programu naši inscenaci hry Elfriede Jelinek Co se stalo, když Nora opustila manžela v režii Michala Dočekala. V termínu 26. března až 5. dubna 2012 ji uvedeme celkem pětkrát.

Ibero-American Theater Festival je jeden z největších divadelních festivalů na světě. V dvouletém cyklu pravidelně hostí nejdůležitější divadelní soubory světa. Za dobu své dvacetileté existence v Bogotě přivítali více než 520 divadelních souborů z více než padesáti zemí světa. Zúčastnili se jej mj. Daclan Donnellan, Robert Wilson, Jurij Ljubimov, Paolo Magelli a další. Prezentovaly se zde divadelní soubory: Královská shakespearovská společnost, Piccolo Teatro, Schauspleihaus Düselldorf, Divadlo Na Tagance, Berliner Ensemble, Pekingská opera, Thalia Theater, Korejské národní divadlo, Deutsches Theater a mnohá další významná divadla.

„Národní divadlo považuje pozvání na tento festival za velkou čest, výzvu a také mimořádnou možnost prezentovat českou kulturu v jedinečném prostředí Latinské Ameriky a posílit tak mezinárodní prestiž nejen Národního divadla, ale i české kultury,“ říká hrdě ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Hudební komedii Co se stalo, když Nora opustila manžela jsme již uvedli na „Setkání národních divadel 2011“Teatr Narodowy ve Varšavě. Inscenace režiséra Michala Dočekala neslaví úspěch jen v zahraničí, ale je kladně přijímána i českou odbornou veřejností. Dostalo se jí Ceny Josefa Balvína za nejlepší inscenační počin německy psaného textu. Kateřina Winterová byla za roli Nory nominována na Cenu ThálieCenu Alfréda Radoka. Inscenaci uvádíme na Nové scéně ND.

Souboru činohry Národního divadla se i díky vstupu do Unie evropských divadel daří upevňovat pozici českého divadla v celosvětové divadelní síti. Věc Makropulos světově proslulého režiséra Roberta Wilsona jsme na přelomu září a října 2011 představili v jihokorejském Soulu. Vystoupením v Bogotě Národní divadlo pokořilo v letošní sezoně další kontinent. Do konce sezony se Činohra chystá ještě: v červnu s Věcí Makropulos do italské Neapole. Do Itálie se pak ještě v červenci 2012 vrátí na festival Mittelfest v Cividale del Friuli s komorní inscenací hry Davida Harrowera Blackbird.

„Hostování v zahraničí, které není u činoherního divadla opravdu běžnou věcí, nese své plody i na poli uměleckých spoluprací,“ říká umělecký šéf Michal Dočekal. „Po režiséru Robertu Wilsonovi se nám pro spolupráci s Národním divadlem podařilo získat režiséra Gábora Tompu, který se souborem Činohry nastuduje v Praze v květnu 2012 na Nové scéně Ionescova Nosorožce.“ Dalším významným zahraničním hostem pak bude na podzim 2012 česko-švédský režisér David Radok. Jednáme rovněž s Kornélem Mundruczo, jehož inscenace Sorokinova LEDU zaujala na posledním ročníku plzeňského festivalu Divadlo.

Dekorace k inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manželacestují na zájezd do Bogoty lodí. I jejich návrat se plánuje po moři. Čeští diváci tedy hudební komedii Elfriede Jelinek v Praze na jevišti Nové scény uvidí opět až v půlce června 2012.

Autor článku: Tomáš Staněk

Činohra Národního divadla na zájezdu v kolumbijské Bogotě