03.03.2021 13:24

Činohra Národního divadla nabídne na svém webu zdarma filmový přepis inscenace Kouzelná země

Činohra Národního divadla uvádí od 4. března 2021 na svém webu zdarma pro všechny milovníky dobrého divadla svou aktualizovanou výpověď o stavu českých zemí – filmový přepis inscenace Kouzelná země, kterou podle románu Jáchyma Topola připravil režisér Jan Mikulášek a dramaturgyně Marta Ljubková. Filmová verze se zároveň stává divadelní derniérou inscenace.

Inscenace Kouzelná země je původně jevištní adaptací Topola románu Noční práce, jenž evokuje přízračný svět české pohraniční vesnice v čase přelomové dějinné události – okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy. Bratři Ondra a Malej jsou sem „uklizeni“ svým otcem, který má blíže neurčené tajné poslání a nemůže se o kluky starat. Ti se tak stávají jakýmsi majetkem vesnice a zároveň kanálem, jímž protéká zjitřená kolektivní paměť. Na ploše několika srpnových dnů, kterými nás Topol svým jedinečným obrazivým stylem provádí, jako bychom se ocitli v sousedství všeho podstatného, čím mohla typická česká vesnice projít – válka, odsun, ale také hony na čarodějnice, pogromy, masopustní orgie.

V Topolově knize se protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci, což je ladění více než podobné tomu, v němž už rok žijeme – hra se svým nynějším kontextem vlastně neustále aktualizuje. Přitom složitou prózu, jejíž vypravěč (snad vlivem pookupačního stresu) je nestálý a neustále se mění, vůbec nebylo snadné na divadle uvést. Režisér Jan Mikulášek látku nejprve odmítl, pak ho ale začala provokovat a vrátil se k ní. Jak přiznala dramaturgyně Marta Ljubková, volba nesnadného a atypického textu nebyla náhodná, jelikož inscenátorům šlo právě o to zjistit, „jestli existuje klíč, díky němuž by se z takto komplikované prózy stalo kompaktní divadlo“.

To se snad podařilo, protože ohlasy oceňovaly, že jde o grandiózní obrazové představení, evokující atmosféru filmové poetiky šedesátých let. Jeviště prý působilo jako širokoúhlé plátno kina, jež poskytlo prostor pro předvedení nelichotivé vize české povahy. Takto vnímaný tvar se proto samozřejmě hlásil o zachycení filmovou kamerou. K nové podobně Kouzelné země dodejme, že stejně jako v případě předešlé filmové premiéry podle inscenace, kterou Činohra Národního divadla dlouhodobě měla na repertoáru, inscenace Za krásu, se také v tomto případě jedná nikoli o záznam, nýbrž o skutečný přenos divadelního díla do jiného média – inscenovaného filmu. Také tentokrát došlo oproti jevištnímu tvaru k režijním úpravám tak, aby výsledek mohl být zachycen co nejlépe a nejdetailněji. Aby ještě lépe korespondoval se slovy Marty Ljubkové: „Byl to zázrak, když se strašně dobré literární slovo změnilo v dobře komunikující jevištní tvar.“

Sloganem Kouzelné země při její premiéře v únoru před dvěma lety byla věta, jež se v průběhu uplynulých měsíců ukázala nejen trvale platnou, nýbrž prorockou. A tak neváhejte a sledujte ve výjimečné kvalitě „Příběh země, v níž je možné úplně všechno…“

Program Kouzelné země
Zájemci o knižní program k inscenaci si jej stále mohou koupit v e-shopu Národního divadla

Podcast Kouzelné země
K inscenaci Kouzelná země si též lze poslechnout jednu z epizod podcastu Národního divadla, v níž se od dramaturgyně Marty Ljubkové o vzniku inscenace i úmyslech inscenátorů zájemci dozvědí více ZDE

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/

Činohra Národního divadla nabídne na svém webu zdarma filmový přepis inscenace Kouzelná země

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.