14.02.2022 17:45

Činohra Národního divadla uvede hru Ondřeje Novotného Otec hlídá dceru

Prostřednictvím konfrontací s manželkou, otcem, přáteli i kolemjdoucími podává autor plastický obraz duševní krajiny jednoho konkrétního muže, který nese řadu autobiografických rysů – a zároveň se v něm může poznat každý, kdo otcem je či se jím chystá být.
Od banálních, často komických rodičovských situací a střetů na dětském hřišti se dostáváme k závažným tématům se společenským přesahem, jako je strach z budoucnosti, rozpor svobody a bezpečí nebo otázka osamělosti stárnoucích generací.

Původní hru napsal Ondřej Novotný v rámci Studia pro nové drama, které vede Činohra od začátku roku 2019.

„Ondřej píše pozoruhodným způsobem, jeho hry mohou při zběžném pohledu připomínat obdobné texty německé či anglické, tak zvaně post-dramatické. Texty, které už nerozvíjejí příběh či situaci, jejich hlavní postavou bývá jazyk jako prostředek či častěji překážka komunikace. Jeho texty ale rozvíjejí celou řadu příběhů, které tiše bublají pod povrchem, nenápadně zurčí v trávě opodál, bzučí jako neviditelný hmyz, burácí v dálce jako blížící se bouře,“ říká o tvorbě Ondřeje Novotného dramaturg inscenace Jan Tošovský.

Inscenace Otec hlídá dceru má potenciál oslovit diváky napříč generacemi – a autorův jemný, ironický a místy nemilosrdně třeskutý humor tomu bude nápomocen.

Režie: Jan Frič.
Hrají: Pavla Beretová, Jindřiška Dudziaková, Veronika Lazorčáková, Taťjana Medvecká, Ondřej Pavelka, Šimon Krupa, Matyáš Řezníček, Radúz Mácha

Předpremiéra 16. února 2022.
Světové premiéry 17. a 18. února 2022 na Nové scéně

www.narodni-divadlo.cz

Autor článku: Národní divadlo