03.02.2021 11:48

Činohra Národního divadla uvede online filmový přepis inscenace Daniela Špinara Za krásu

Činohra Národního divadla uvádí od 4. února 2021 na svém webu zdarma pro všechny milovníky dobrého divadla svou intimní poctu divadlu – filmový přepis inscenace Daniela Špinara Za krásu. Filmová verze se zároveň stává divadelní derniérou inscenace.

Po celou dobu přerušení tuzemského divadelního života, k němuž došlo kvůli koronavirové pandemii, zkoumá Činohra ND, jak na nezvyklou situaci reagovat – tedy jak provozovat divadlo mimo divadlo. Ostatně lze to vůbec?

Po podzimním promýšlení vhodné cesty nyní od počátku února 2021 přichází první tuzemská scéna se sérií odpovědí: první z nich je filmové zpracování inscenace Za krásu, již původně k premiéře 14. března 2019 připravil jako autor i režisér umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar. Filmové uvedení inscenace však není pouhým jejím záznamem, nýbrž skutečně jde o filmový přepis, o nové dílo, které si například vyžádalo i režijní úpravy původního tvaru.

„Jsem rád, že jsem mohl zaznamenat právě tuto inscenaci, protože je pro mě tím asi nejosobnějším, čím jsem se kdy v Národním divadle jako režisér zabýval. Texty, které Hilar o instituci Národního divadla a především o divadelní režii napsal, jsou nejenom nesmírně čerstvé a stále platné, ale pro mě osobně jsou i velmi intimní. Pokud chcete vědět, co to znamená být divadelní režisér, s jakými běsy během své práce bojuje a jak osaměle se při tom cítí, je to film přesně pro vás.“
Daniel Špinar, umělecký ředitel Činohry ND a režisér inscenace

Nenechte si ujít filmovou verzi inscenace, která bude ke zhlédnutí zdarma od 4. února 2021 prostřednictvím webu Národního divadla.

Filmový přepis divadelní inscenace Za krásu připravila Činohra ND v rámci svého projektu Divadlo mimo divadlo.

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/