01.06.2022 10:51

Činohra Národního divadla uvede ve světové premiéře hru Elišky Říhové Všem se nám uleví

Ústřední téma nové hry mladé autorky Elišky Říhové, která bude mít na Nové scéně 2. a 3. června 2022 svou světovou premiéru, se otevírá skrze více generačně odlišných rovin. Jedna z nich rozehrává zdánlivě jednoduchou situaci. Skupina mladých spolubydlících najde v mrazáku husu a dohaduje se co s ní. Je pro ně zcela nepředstavitelné, že by si něco takového, ještě ke všemu zataveného v igelitovém obalu, upekli k nedělnímu obědu. Co s husou v době kdy se veganství pomalu začíná stávat mainstreamem? Dá se ještě dnes držet neděle jako sváteční den? Je v pořádku vyhodit křeslo po babičce a máme právo po našich dětech chtít, aby se s těmi našimi krámy tahaly? A dají se tradice vymyslet nově, úplně od začátku?

Eliška Říhová, autorka a režisérka v jedné osobě, ve svém novém textu kombinuje prvky absurdního divadla i televizního sitcomu. Její postavy mluví řečí tradičních lidových koled, ale taky nejsoučasnější mluvou dnešní mládeže. V jednom metaforickém bytě, který představuje mnohem spíš naši společnost, se setkávají různé přístupy k životu jak našemu současnému, tak k životu našich předků. Vzpomínáte si na babiččinu oblíbenou misku? Jak vám v určitém věku přišla důvěrně známá, pak trapná a pak jste ji prodali do bazaru? Od určitého věku pak obíháte bazary a hledáte přesně tu stejnou misku, jako by na tom, jestli ji budete mít zpět, závisel váš život.

Přestože se tomu autorka brání, její hra je moderní komedií: na jeviště a do jednoho prostředí přivádí několik generací a mistrně balancuje na hranici groteskního přístupu jak babiček a dědečků, tak i rodičů a následně i jejich potomků k tradicím.

„Při zkoušení kombinujeme vysoce stylizované herectví se zcela civilním. Vedle herecké stylizace je výraznou složkou inscenace zvukový design. Vycházíme z pocitu, že tradice v sobě vždy nesou jakýsi řád. Rozhodli jsme se proto pro živou hudební složku – pětici bubeníků. Bubnování jako ztělesnění opakujícího se rytmu a také jako ozvěna zapomenutých tradic,“ říká o své inscenaci režisérka Eliška Říhová.

Pro dramaturgii je toto zkoušení dalším vykročením po cestě zkoumání současné české dramatiky, o niž se stávající vedení Činohry Národního divadla snažilo pečovat. Eliščin text je novým přístupem k psaní: je metaforický a zároveň velmi konkrétní, je vtipný, ale v jistém slova smyslu i smutný, ukazuje bezvýchodnost lpění na včerejšku a zároveň jeho stabilitu a bezpečí. Osciluje mezi extrémní stylizací – ta ovšem vždycky vychází z české jazykové tradice – a mezi nejmodernější mluvou.

Hra Všem se nám uleví je již druhým textem vzešlým ze Studia pro nové drama, které Činohra Národního divadla vede od začátku roku 2019. Tou první je hra Ondřeje Novotného Otec hlídá dceru, kterou Národní divadlo uvedlo letos v únoru v režii Jana Friče na Nové scéně.

Text a režie: Eliška Říhová
Hrají: Marek Daniel j. h., Martina Preissová, Petr Vančura, Veronika Lazorčáková, Štěpán Lustyk j. h., Anna Fialová, Jana Pidrmanová a další
Předpremiéra: 1. června 2022
Světové premiéry: 2. a 3. června 2022 na Nové scéně

Za hru Všem se nám uleví byla Eliška Říhová nominována na Cenu Evalda Schorma za rok 2021 (ocenění určené studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci či překlad).

Autor článku: Národní divadlo