31.10.2014 11:29

Činohra v Plzni nastudovala komorní hru o workoholismu

Komorní hru s aktuálním tématem workoholismu nastudovala činohra plzeňského divadla J. K. Tyla. Inscenaci Přátelé generace X od Felicie Zellerové, vycházející hvězdy německé dramatiky, uvede v české premiéře. V režii šéfky činohry Natálie Deákové se na jevišti Malé scény Nového divadla představí Martin Stránský, Andrea Černá a Jan Plouhar. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Eva Ichová. Premiéra je v sobotu od 19:00.

"Zellerová si ve svých textech nebere servítky a s vervou se pouští do kritiky sociálních nešvarů, jako jsou workoholismus, alkoholismus žen, levné pracovní síly z Východu a další. Někteří ji dokonce označují za politickou autorku," uvedla dramaturgyně divadla Klára Špičková.
Generace X je marketingové označení pro generaci, která nyní nastupuje "k moci". Shrnuje postoje generace narozené mezi lety 1965 až 1980. "Tito vzdělaní rebelové a sebevědomí mladí, kteří jako první nepoznali rasismus v jeho hrubé podobě, berou práci jako druh poslání, tedy nejen jako prostředek ke zbohatnutí, a po třicítce jsou zároveň navíc rozhodnuti měnit svět k lepšímu," řekla Špičková. O krizi a nebezpečích, které nejen na tuto generaci číhají, se však tolik nemluví. Originálním způsobem se toho zhostila právě čtyřiačtyřicetiletá Zellerová.

Felicia Zellerová se narodila ve Stuttgartu, absolvovala Filmovou akademii v Baden-Württembergu. Jako dramatička získala řadu ocenění a tvůrčích stipendií. Je i filmovou režisérkou a mediální experimentátorkou. Její hra Přátelé generace X (X-Freunde) získala v roce 2013 cenu časopisu Theater Heute za nejlepší hru roku. Text do češtiny přeložila Zuzana Augustová.

www.djkt-plzen.cz


Autor článku: ČTK: brb, kš

Činohra v Plzni nastudovala komorní hru o workoholismu