01.06.2006 00:00

Čínské loutkové divadlo zahájil festival

Praha 1. června (ČTK) - Vystoupením čínského loutkového divadla začal v Praze desátý ročník přehlídky nazvané Světový festival loutkářského umění. Do 10. června nabídne na čtyřech místech v Praze vystoupení čtyř desítek divadel z dvaatřiceti zemí.

Hostovat budou například i loutkáři z Argentiny, Indie, Portugalska, Thajska a Kypru. Domácí produkce zastoupí pohádka mosteckého Divadla rozmanitostí Když jde kůzle otevřít a loutkový Don Giovanni v provedení Divadla na Královské cestě z Karlovy ulice v Praze. V tomto divadle, které provozuje ředitel festivalu Todor Ristič, se budou představení konat. Další programy se uskuteční v divadle National Black Light Theatre v Karlově ulici, které také provozuje Ristič, v paláci Kinských a v Městské knihovně. Některá představení se budou konat na Staroměstském náměstí.

Pořadatelem přehlídky je tradičně společnost s ručením omezeným Mezinárodní institut loutkářského umění, jejímž jediným společníkem a jednatelem je Ristič. Městská část Praha 1 je spolupořadatelem festivalu a záštitu nad ním má ministerstvo kultury.

Todor Ristič má ještě Vyšší odbornou školu loutkářského umění, která sídlí na stejné adrese jako institut. Na prodej loutek a provozování divadla má ještě společnost Art Scéna a další jeho firmou je Česká komorní opera. V minulých letech jeho organizace dostávaly od pražského magistrátu vysoké příspěvky v rámci grantových řízení, což někteří divadelní odborníci kritizovali, neboť Rističovy aktivity považují za ryze komerční.

hrm kar

Autor článku: ČTK