16.05.2023 14:08

CIRQUEON otevře na Ladronce šapitó Cirkusu BASE, které nabídne pestrý novocirkusový program pro děti i dospělé

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus otevře 20. května na Ladronce šapitó Cirkusu BASE, které nabídne pestrý novocirkusový program pro děti i dospělé. Kulturně-vzdělávací projekt se po týdnu v Chomutově, kde ho navštívilo přes 6 000 lidí, přesouvá na Prahu 6 a během 2 týdnů nabídne rozšířený koncept i jedno šapitó navíc. Pražský park se tak stane základnou pro mnoho novocirkusových umělců a souborů, workshopů žonglování, provazochodectví, parkouru a akrobacie i místem, kde se uskuteční alternativní hodiny tělocviku TěloCIRK. Vše odstartuje workshopem FotrCIRK pro děti a jejich táty i pražskou premiérou rodinné kuchařsko-akrobatické show Teacrobat, kterou Cirko Hopley v Chomutově devětkrát vyprodal. Až do 2. června nabídne oslavu novocirkusového umění v takové šíři, kterou Praha zatím nezažila. Vstupné je na vybrané workshopy a představení dobrovolné, ostatní vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut. Celý program projektu je na webových stránkách cirkusbase.cz.

O smyslu Cirkusu BASE se rozpovídala ředitelka CIRQUEONu Eliška Jevičová: „Chtěli jsme jedinečný koncept CIRQUEONu ukázat ve veřejném prostoru, aby si ho mohlo vyzkoušet víc lidí, než se vejde do našeho cirkusového centra. To znamená, že to, co se děje po celý rok za zdmi našeho centra, se teď otevře dalším tisícům dětí i dospělých venku pod širým nebem.“ A dodává: „Osobně mám velkou radost, že se nám podařilo oslovit základní a střední školy, kterým jsme nabídli k vyzkoušení alternativní hodiny tělocviku se zapojením cirkusových disciplín. Školy na naši nabídku briskně zareagovaly a během pár dní všechna místa obsadily. To podle mě svědčí o tom, že i tělocvikáři chtějí nové impulsy do svých vyučovacích hodin. A ty my jim umíme dát, a ještě je to umíme i naučit.“ Že je o nový cirkus zájem, dokládají i vyprodaná představení a workshopy chomutovské části Cirkusu BASE. „Bylo krásné sledovat, jak nás diváci v Chomutově přijali. Na všech akcích bylo plno, přidávali jsme dokonce dvě představení Teacrobata a nejspíš by publikum zvládlo i intenzivnější programovou nálož,“ doplnila Jevičová.

Workshopem FotrCIRK, který umožňuje tátům, aby se dostali do formy, a dětem, aby s nimi strávily aktivní čas, odstartuje dopolední program. Navážou na něj workshopy žonglování i akrobacie. O umělecký program prvního dne se postará Michal Mudrák z Cirko Hopley pražskou premiérou akrobaticko-kuchařské show Teacrobat, žonglérské duo s dnes již legendární Běžkařskou odyseou a tandem Balancealots s pouličním kabaretem Catch the Shade. Premiéru chystá i originální dvojice Johnny & Jenny v pohybové klaunerii J.O.E., den vyvrcholí soubojem španělského souboru Kolektiv Lapso Cirk s gravitací v projektu pojmenovaném OVVIO.

V pondělí 22. května je na programu také site specific premiéra vizuálně pohybové performance Ke zdi ryze ženského souboru akrobatek Cirkus TeTy. Tři různá akrobatická představení pod jedním názvem RUTEN, SOFT, OUTLINES uvedou performerky ze tří koutů světa – Aki Yoshida z Japonska, Eleanora Dall’Asta z Panamy a domácí Eliška Brtnická. Ve speciálním představení Teens Lab spojí síly dvě party teenagerů ze dvou zemí – mladí studenti pražského CIRQUEONu a norské Trondheim kulturskole. Společně během několikadenní laboratoře vytvoří představení, které bude mít premiéru na Cirkusu BASE, následně s ním společně odcestují do norského Trondheimu. Kabaret nejmladší generace cirkusáků Teens Cirkabaret ukáže, že novocirkusové talenty rostou po celé republice. Cirkus BASE nabídne také pohádky souborů Studio Damúza a Lokvar.

Koho láká cirkus, ten si ho bude moci vyzkoušet na 13 vedených kurzech nebo v rámci otevřených workshopů. „V Chomutově jsme mohli vidět, jak je cirkus žádaná aktivita, kterou si chtějí zkusit děti i dospělí,“ uvádí projektová manažerka Tereza Vohralíková a dodává: „Abychom nabídli cirkus všem věkovým kategoriím, chystáme pro úplně malé děti bleší cirkusy, family cirkusy pro větší děti a jejich rodiče, žonglování pro menší i dospělé, podobně i závěsnou akrobacii. Koho láká parkour, může přijít na lekci s norským parkouristou, která měla v Chomutově velký ohlas. Doporučuji zavčas rezervovat své místo, kapacita vedených workshopů je totiž omezená.“ Vedle zmíněných workshopů si mohou návštěvníci vyzkoušet průřez cirkusovými disciplínami na lekci multicirkusu, vedené lekce obruče neboli hoopingu, stejně tak i párovou akrobacii či stojky.

Každý všední den se v šapitó uskuteční také alternativní hodiny tělesné výchovy TěloCIRK, které mají zpestřit tělocvik studentům i jejich pedagogům disciplínami nového cirkusu. „Pokud zaujme učitele cirkus tak, jak ho učíme, mohou na Cirkusu BASE rozvinout své dovednosti v akreditovaném kurzu Základů cirkusové pedagogiky v multioborové praxi,“ doplňuje projektová manažerka vzdělávání Markéta Lázňovská.

Vstupenky na představení a workshopy
Většina představení se uskuteční pod širým nebem a bude pro diváky zdarma.

Na workshopy, ale i na představení, která se odehrají v šapitó, je potřeba si zakoupit vstupenku na webových stránkách www.cirkusbase.cz nebo přímo na stránkách prodejního portálu GoOut.

 

Autor článku: Adéla Brabcová, foto: Cirkus Tety - Narušení

CIRQUEON otevře na Ladronce šapitó Cirkusu BASE, které nabídne pestrý novocirkusový program pro děti i dospělé

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.