12.10.2010 00:00

ČK uvádí: Balbínovu poetickou hospůdku a představení spolků Antonín D.S. a KDS Puchmajer

Činoherní klub uvádí:

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2010 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Balbínova poetická hospůdka

Bulat Okudžava / PUTOVÁNÍ DILETANTŮ

Slabost je mocná, síla nicotná. Člověk přichází na svět slabý a pružný, umírá silný a tuhý. Živý strom je ohebný a podajný, jakmile však uschne a ztvrdne, umírá. ...

Úterý 19. října

Dramatizace: Martin Hrabák a Petr Borka (podle překladu Ludmily Duškové) / Dramaturgie a režie: Petr Borka / Ve hře uslyšíte písně Bulata Okudžavy v překladu Milana Dvořáka / Světla: Ivan Fried / Kostýmy: Dáša Neumanová / Loutku vyrobil Zdeněk Kindl / Hrají: Jiří Hrdina, Petr Borka, Šárka Kadlecová / Na kytaru hraje a zpívá: Milan Dvořák.

Bulat Šalvovič Okudžava (1924 Moskva - 1997 Paříž,) byl básník, prozaik a šansoniér arménsko-abchazsko-gruzínského původu. Přihlásil se ve svých 18 letech do Rudé armády jako dobrovolník. Druhou světovou válku strávil na frontě, která výrazně ovlivnila jeho tvorbu. Po válce studoval filosofii v Tbilisi, pak pracoval jako novinář a začal psát, od roku 1955 také veřejně zpívat. Proslavily ho především jeho lyrické písně, mimo nich však psal také historické romány, novely, básnické sbírky.

„V roce 1987 jsem začal zkoušet dramatizaci románu Putování diletantů. Jménu autora divadelního textu jsem nevěnoval pozornost. Hra se nedozkoušela a scénář upadl v zapomnění. Na přelomu let 2001 a 2002 jsem se seznámil v Balbínově poetické hospůdce s Martinem Hrabákem. Martin měl v té době problémy s alkoholem a jeho přítomnost nikoho neoblažovala.

Ale život šel dál a Martin nám, svou upřímnou snahou něco se svým životem udělat, byl stále bližší. Nakonec jsme byli potěšeni, když byl naším denním hostem. Všichni jsme si mysleli, že našel sám sebe a těžké období má za sebou. Proto nás zpráva o jeho dobrovolné smrti zasáhla jako blesk z čistého nebe. Účelové a mediálně nafouknuté obvinění ze spolupráce s STB ho připravilo o práci, kterou si v konkursu na vedoucího odboru kultury plzeňské radnice vybojoval, o novou známost a hlavně o vůli bojovat s osudem.

V neděli po jeho pohřbu jsem seděl doma a najednou se stalo něco šíleného. Z nepochopitelných důvodů jsem se ponořil do hromady scénářů. Dodnes nevím proč. Náhoda? Každopádně po chvíli jsem držel v ruce ten, který jsem hledal. Bulat Okudžava, Putování diletantů, stálo na první stránce už téměř dvacet let starého textu.

Začal jsem číst a asi na páté stránce mne opět něco zarazilo. Co že to tam bylo napsáno? Vrátil jsem se na začátek a nevěřil vlastním očím. Bulat Okudžava, Putování diletantů, dramatizace Martin Hrabák.

To snad není pravda, pomyslel jsem si a mým tělem projelo mrazení. Jako v transu jsem volal Jirkovi a Ivanovi (se kterým se Martin setkal v divadle Minor) a okamžitě padlo rozhodnutí, že si opět zahrajeme.

A tak je to tady. S Jiřím Hrdinou se téměř po 14 letech vracíme na prkna, která pro nás kdysi znamenala svět. Pokusíme se zaplatit Martinovi dluh, o kterém jsme nevěděli. Víme, že Martin při tom bude s námi a doufáme, že se mu to bude líbit. Stejně jako snad i Vám.“

Petr Borka

Antonín D.S./KDS Puchmajer / Praha

DIGEST (Skorpil Intelektual Show, Partneři.cz a jiné povedené kousky)

„Když budu chtít, tak tady klidně někomu můžu rozbít držku. Když budu chtít. Ale já teď zrovna nechci. Já teď chci někoho pohladit. Nebo mu dát rovnou pusu.“

Rozverný večer plný rafinované zloby a prvoplánové člověčiny.

Čtvrtek 21. října

Scénář, hudba, režie: MARTIN J. ŚVEJDA - VLADIMÍR MIKULKA / Hrají: SLÁVEK FRK, ELIŠKA FRKOVÁ, MICHAL FRONĚK, ARANKA HRUŠKOVÁ, TOMÁŠ KOHOUT, VLADIMÍR MIKULKA, ROMAN PTÁČEK, JAKUB ŠKORPIL, MARTIN J. ŠVEJDA, JANA ŠVEJDOVÁ a další / Technická spolupráce: PETR DOUBRAVA.

Antonín D.S. je pražský neprofesionální divadelní soubor, vzniklý v lednu 2005 na základech Kulturně divadelního spolku Puchmajer. Činnost KDS Puchmajer se datuje od počátku devadesátých let, kdy u jeho zrodu stáli tehdejší posluchači divadelní vědy FF UK. Během své téměř čtrnáctileté existence soubor uvedl více jak patnáct inscenací, z nichž největší ohlas získali Hoši z Nároďáku aneb „Zabili Kemra, parchanti!“ (2001), kteří v českém divadle odstartovali invazi světa sportu (a fotbalu zvlášť) do divadelních sálů. Souboru vyšla v roce 2003 v nakladatelství Pražská scéna kniha Veselé hřbitůvky aneb Život v pohodě a v roce 2005 divadlo vydalo CD Puchmajerův Ruch. Divadelní soubor Antonín D.S. navázal na práci KDS Puchmajer. Divadlo vystupuje v průběhu sezóny pravidelně jednou měsíčně v pražském A-Studiu Rubín a věnuje se vlastní, autorské tvorbě - a to buď v podobě činoherně - hudebních pásem, kratších her nebo celovečerních inscenací – či inscenování experimentálních textů zahraničních dramatiků. Stěžejní inscenace souboru, Surovosti laskavosti (2005), Dítě! (2006), Ženáč x Singl (2007) a Žena. Říkejte mi žena (2008), tvoří tetralogii Ty ještě nemáš dítě??, která originální formou mapuje život dnešních třicátníků.

Pásmo DIGEST, složené z několika komponovaných bloků, představí nejreprezentativnější čísla, scénky a písně, obou souborů.

„Byli jsme svědky inteligentního divadla.“ (Jan Císař)

Vstupenky za 90 Kč lze zakoupit v pokladně ČK nebo na www.cinoherniklub.cz. Těšíme se na shledanou.

Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz

Autor článku: Informace z divadel