06.11.2020 09:41

Členové činohry Moravského divadla Olomouc natáčí rozhlasovou hru Když kultura mlčí

Členové činohry Moravského divadla Olomouc spojí síly se zaměstnanci Českého rozhlasu Olomouc při natáčení rozhlasové hry Když kultura mlčí. Jak natáčení probíhá? Kdo je vlastně režisérem? Kdo má ve studiu nasazené sluneční brýle? Co všechno se skrývá v hereččině výstřihu? Kdo nechápe, co je umění? A jaká je pravá identita tajemného Bifiho? Pravda je tam venku a odpovědi hledejte v pilotním díle nového projektu Herci ve vlnách, který bude mít premiéru v úterý 10. listopadu v 19 hodin na YouTube kanálu Moravského divadla a facebooku Moravského divadla a Českého rozhlasu Olomouc.

Projekt Herci ve vlnách vznikl ve spolupráci činohry Moravského divadla Olomouc a Českého rozhlasu Olomouc. „Už při jarní vlně pandemie koronaviru jsme se snažili vymýšlet nejrůznější on-line aktivity, abychom neztratili kontakt s našimi diváky. Druhá vlna pandemie přinesla nejen nové zákazy, ale i nové nápady. Rádi bychom naše diváky zaujali něčím, co od nás ještě neviděli. Tentokrát jsme se rozhodli spojit naše činoherní síly s olomouckým rozhlasem. Nikdy není na škodu si ze sebe udělat srandu, snad tím potěšíme i ostatní,“ uvedla režisérka a spoluautorka scénáře Michaela Doleželová.

Autorem námětu a spoluautorem scénáře je člen činohry Marek Pešl. „Natáčel jsem v rozhlase jeden seriál a napadlo mě, že bych mohl zkusit napsat scénář o tom, co jsem zažil, jak takové nahrávání probíhá a co se děje v zákulisí,“ popsal Pešl, který se při realizaci Herců ve vlnách ujal i role kameramana. O zvuk se postaral Jakub Plánka a na to, aby všechno klapalo – tedy včetně funkce klapky – dohlížel Petr Vaněk. V pilotním díle se představí členové olomoucké činohry Václav Bahník, Vladimíra Včelná, Naděžda Chroboková- Tomicová, Tomáš Krejčí, Jana Posníková a Jan Ťoupalík, vedle nich účinkují ředitel Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata, rozhlasový režisér Tomáš Soldán a redaktorka Dita Vojnarová.

„Doufám, že se diváci pobaví aspoň tak, jak jsme se u natáčení bavili my. Pokud se jim pilotní díl bude líbit, budeme rádi, když o tom dají vědět ostatním. Čím více budou video sdílet a lajkovat, tím dříve se dočkají dalšího dílu" řekl s úsměvem Marek Pešl.

Herci na vlnách je další společný projekt Moravského divadla a Českého rozhlasu Olomouc vytvořený během podzimní vlny pandemie koronaviru. Minulou sobotu odstartoval nový pravidelný pořad Moravské divadlo na vlnách Českého rozhlasu Olomouc. Umělecký šéf činohry Roman Vencl bude v roli moderátora každou sobotu od 15 hodin přinášet informace z uzavřeného divadla a zpovídat vybrané hosty. „Český rozhlas a Moravské divadlo patří k významným kulturním institucím v kraji, sousedí spolu na Horním náměstí, takže je na místě, že řadu let úzce spolupracují. Jsem rád, že jsme společně připravili nový pořad, ve kterém mohou příznivci Moravského divadla své oblíbené herce aspoň slyšet, když už je kvůli současné situaci nemohou sledovat na jevišti,“ uvedl ředitel Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta