18.10.2006 00:00

Co nového přináší nová sezona ve Strašnicích?

Strašnické divadlo se pro veřejnost oficiálně otevírá 21. října 2006 premiérou hry Kosmická snídaně od současného českého autora Davida Drábka. Důvodem opožděného začátku sezony je rekonstrukce interiérů.

Rekonstrukce

Během prázdnin proběhla v divadle rekonstrukce financovaná Městskou částí Praha 10. Dotkla se především hlavního hracího sálu, kde bylo především nově upraveno jeviště. Hlediště získalo novou elevaci, tedy zvýšení hlediště, které výrazně prospěje ke zvýšení komfortu jak dospělých, tak dětských diváků, kteří tvoří početnou skupinu návštěvníků. „Každá naše inscenace jinak využívá prostoru v hlavním sále. Hraje se na jevišti nebo v uličce mezi diváky. Nová úprava sálu nám pomůže prostor lépe využít,“ říká Eva Bergerová, ředitelka divadla.

Společné prostory foyer a chodby, které se v divadle využívají k výstavám fotografií a výtvarných děl, získaly novou výmalbu. „Postupně z divadla vyháníme staré duchy. Předchozí barevné řešení evokovalo hravost, které si můžeme spojit s dobou Cimrmanů. Tehdy divadlo procházelo asi svým dosud nejslavnějším obdobím,“ popisuje ředitelka divadla Eva Bergerová. „Chceme ale, aby to bylo divadlo nové, současné a naše, ne skříňka se vzpomínkami, i když možná milými,“ dodává.

Název – tramvajová zastávka

Už déle než rok divadlo používá nový název, kterým dává najevo svou příslušnost k lokalitě, ve které se nachází. Na jaře tohoto roku byla nejbližší tramvajová zastávka přejmenována na Zborov-Strašnické divadlo. I to je důležitý krok k tomu, aby se nový název divadla dostatečně dostal do povědomí potenciálních diváků.

„Solidarita je minulost. Je to místo, kam mnoho generací chodilo na školní představení a kde se pořádaly školní akademie. Když jsme ale budovu přebírali, hrály se tu pouze pohádky pro děti,“ dodává ředitelka. Company.cz si hned od začátku svého působení za svůj cíl kladlo přivést diváky na večerní představení. Počet večerů, kdy se ve Strašnicích konají kulturní akce, postupně narůstá. Zpočátku šlo asi o 8 představení měsíčně, v letošním roce už máme plnou polovinu večerů v měsíci.

DAMARU

Od nové sezony se k souboru Strašnického divadla přidalo i tanečně-hudební uskupení DAMARU. Už během uplynulých let bylo DAMARU ve Strašnicích pravidelným hostem. Jeho nejbližší představení se uskuteční 2.11. a 14.12., kdy vystoupí se svým multimediálním a tanečně-hudebním projektem. Na vánočním představení 14.12. se jako hosté představí studenti školy kathaku Ivany Hessové, která spolupracuje s indickou taneční školou Nataraj a jeho zakladatelem, mistrem kathaku Sandipem Mallickem z Kalkaty (Sandip Mallick doprovázený skupinou Damaru za velkého diváckého úspěchu vystoupil ve Strašnickém divadle v rámci svého evropského turné v květnu 2006).

Skupina DAMARU se jako jediná v České republice zabývá klasickou hudbou a tancem severní Indie. Představení vychází z tradičních indických forem, které jsou citlivě skloubeny s evropskou zkušeností umělců a obohaceny dalšími moderními výrazovými prostředky (projekce vlastních autentických záběrů z Indie, přes těla tanečnic, hudební samplovací technologie, apod.). Damaru se zúčastnilo mnoha domácích i zahraničních festivalů.

Dramaturgický plán sezony 2006/2007

Druhou premiérou nové sezony bude po Kosmické snídaně inscenace hry Popcorn od britského autora Bena Eltona, na který již divadlo získalo grant magistrátu Hlavního města Prahy ve výši 150 00 korun. Jedná se o text tzv. coolness dramatiky. Autor Ben Elton je sice podepsán mj. pod scénáři ke komediálními seriálu Černá zmije, v tomto případě se ale jedná o téma vážné, ačkoli viděné z groteskního úhlu. Zabývá se vlivem médií na šíření násilí a klade si otázku, kdo je za mediální násilí zodpovědný. „Práce na inscenaci, která bude mít premiéru už před Vánoci, je pro nás příležitostí pro herecký experiment. Hledáme, jak daleko je možné zajít v civilním projevu, aby situace na jevišti byla ještě stále pociťovaná jako dramatická, tedy divadelní, a kde už divák začne divadlo vnímat jako, v tomto případě dosti hrůznou, realitu,“ vysvětlila umělecký záměr inscenace Eva Bergerová.

Další plánovanou premiérou bude vlastní dramatizace románu Vladimíra Körnera Údolí včel. Premiéra se uskuteční na jaře 2007.

Strašnické divadlo se také cíleně věnuje pořádání dopoledních představení pro školy a školky, a proto je nutné mít na repertoáru také několik vlastních inscenací tohoto zaměření. Na repertoiru máme nyní již zavedenou autorskou inscenaci Márie Uhrinové Tři rýžová zrnka. Mladý herec a režisér Vojtěch Štěpánek uvede vlastní inscenaci na námět Twainova Toma Sawyera, v níž budou účinkovat jeho vrstevníci. Premiéra je naplánována na polovinu února 2007. Sezonu by měl zakončit workshop téhož režiséra na téma Ed Wood, inspirovaný životem a dílem "nejhoršího filmového režiséra všech dob". V návaznosti na připravovanou inscenaci hry José Marii Vieiry Mendese 2+kk (premiéra listopad 2006) bude pokračovat spolupráce s portugalským Instituto Camoes, portugalským velvyslanectvím a studenty portugalistiky a hispanistiky Filosofické fakulty University Karlovy při představování současných portugalských, španělských a jihoamerických dramatiků.

Historie divadla

V létě roku 2004 vyhrálo občanské sdružení DIVADLO COMPANY.CZ, Divadelní sdružení výběrové řízení na nájem tehdejšího Divadla Solidarita, které bylo do té doby provozováno příspěvkovou organizací městské části Praha 10. Konala se v něm převážně představení určená dětským divákům a mládeži. Sdružení zde rozšířilo činnost o uvádění večerních programů, vlastních i hostujících, většinou nekomerčních a alternativních. Klíčovou snahou je vytvořit z tohoto divadla místo setkávání a sdílení kulturních zážitků, nejen pro občany Prahy 10. Za dva roky působení zde byly v režii Evy Bergerové vytvořeny následující inscenace: Bílá vrána Argentince Eduarda Rovnera (evropská premiéra, 2005), Mozartovo Requiem (scénická verze, 2005), Golem (obnovená premiéra původní dramatizace, 2006), Kosmická snídaně aneb Nebřenský Davida Drábka (česká premiéra, 2006). Dále Divadlo Company.cz iniciovalo a spoluprodukovalo vznik a inscenaci nové opery Šedá myší opera skladatele Petra Komára Soudka a libretisty Miroslava Wanka (Stavovské divadlo v rámci Bušení do železné opony, 2005).

V roce 2005 divadlo připravilo autorskou inscenaci na motivy asijských mýtů a pohádek Tři rýžová zrnka v režii Márie Uhrinové. Ve Strašnickém divadle našla své působiště, a posléze se stala součástí Divadla Company.cz, skupina bývalých konzervatoristů, kteří zde v novém studiovém prostoru uvedli své inscenace Goethova Fausta (2005) a Moliérovy Školy pro ženy (2006), obě v režii Jana Novotného.

Zdroj: divadlo@strasnickedivadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel