29.03.2021 10:20

ČT Art: Miroslav Melena ve službách divadla

Miroslav Melena ve službách divadla

středa 31. 3. 2021 ve 20:15 na ČT Art
/scénář, kamera, režie: Ivan Tatíček/

20 let natáčení s Miroslavem Melenou, 4 roky příprav a realizace v ČT, televizní premiéra již tuto středu...

Miroslav Melena /1937 - 2008/ byl výraznou osobností české scénografie a divadelní architektury. Jako výtvarník spolupracoval se Studiem Ypsilon. Jako architekt rekonstruoval a přestavěl desítky českých divadel. Dokumentární portrét se snaží skrze vzpomínky jeho dětí a nejbližších spolupracovníků zachytit, jaký byl Melena člověk v soukromí a jakými východisky se řídil ve své tvorbě. Film divákům na konkrétních příkladech vysvětlí principy akční scénografie, které Melena uplatňoval v inscenacích Studia Ypsilon a představí východiska, kterými se řídil při stavbách a rekonstrukcích divadelních sálů ve snaze dosáhnout skvělé akustiky a zlepšení technického vybavení divadel. Diváci nahlédnou do několika stylově odlišných divadelních prostorů a pochopí, jaký je rozdíl mezi black boxem v divadle Archa a klasickým měšťanským divadlem v Jihlavě.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11837728846-miroslav-melena-ve-sluzbach-divadla/

ČT Art: Miroslav Melena ve službách divadla

Zprávy

23.04.2021

Vláda projednala plán obnovování i kulturního života

Chystané obnovení činností, chodu služeb a veřejného života rozdělila do tzv. balíčků na základě předpokládaného poklesu výskytu nových případů nemoci COVID-19. Podle nového plánu se pro kulturu nejdříve otevřou muzea, galerie a památky. O konkrétních podmínkách jedná ministr kultury Lubomír Zaorálek s rezortem zdravotnictví.

22.04.2021

Firmy podnikající v živém umění již mohou žádat o dotace ve výzvě 3.3 z programu COVID – Kultura

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo ve čtvrtek 21. dubna přijímat žádosti ve výzvě 3.3 programu COVID – Kultura, kterou připravilo ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK). O dotaci mohou žádat firmy a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Žádosti je možné podávat do 30. června 2021. 

22.04.2021

Nový Dům tanečního umění v pražském Braníku otevře své brány letos v srpnu

Na sklonku léta bude v nově zrekonstruovaném neorenesančním areálu bývalého Branického pivovaru otevřen Dům tanečního umění Praha. Památkově chráněná budova z konce 19. století má velkorysé prostorové dispozice. Nabídne vynikající podmínky vzdělání v oboru tanec a kontinuální činnost profesionálních nezávislých tanečních souborů. Studentům tance umožní využít nabídku dlouhodobých stáží v profesionálních souborech, tedy praktické propojení vzdělávání s profesionální praxí.