16.09.2020 08:07

ČT Art uvede dokumentární film Jiráskův Hronov v proměnách času

Dokumentární film o historii a letošním devadesátém ročníku nejstarší přehlídky amatérských divadel u nás, v Evropě a nejspíš i světě. Režie J. Brichcín.

Na začátku letošního srpna se, navzdory nepříznivým okolnostem, uskutečnil 90. ročník Jiráskova Hronova, jehož historie odráží politické a společenské proměny a současně nezlomnou potřebu ochotníků vyjádřit se ke své současnosti prostřednictvím divadla. Letošní ročník byl mimořádným nejen úctyhodným kulatým výročím, ale také kvůli epidemii koronaviru, která ovšem amatérské divadelníky neochromila. S nepřízní doby se Jiráskův Hronov musel za své existence vypořádat několikrát, v roce 1942 proběhla přehlídka dokonce ilegálně, navzdory oficiálnímu zákazu. I když Jiráskův Hronov prošel za devadesát let existence vývojem, jeho duch a podstata zůstaly stejné. Stejně jako důvody, které vedou lidi nejrůznějších seriózních profesí, aby se ve volném čase zabývali hraním divadla. Což dokazují, dnes již vlastně unikátní archivní záběry ČT, pořízené na různých ročnících Jiráskova Hronova, nejstarší přehlídky amatérských divadel u nás, Evropě a nejspíš i světě.

Příznivci amatérského divadla ve všech jeho formách v dokumentu najdou rozmanité kuriózní záběry z historie, ale i perličky z 90.ročníku.

K vidění bude dokument na ČT Art ve středu 16. 9. 2020 od 22.30 hodin.
Pro ty, kdo nestihnou, bude dokument k dispozici na i-vysílání ČT.

Stránka pořadu

 

Autor článku: Jana Soprová