16.09.2020 08:07

ČT Art uvede dokumentární film Jiráskův Hronov v proměnách času

Dokumentární film o historii a letošním devadesátém ročníku nejstarší přehlídky amatérských divadel u nás, v Evropě a nejspíš i světě. Režie J. Brichcín.

Na začátku letošního srpna se, navzdory nepříznivým okolnostem, uskutečnil 90. ročník Jiráskova Hronova, jehož historie odráží politické a společenské proměny a současně nezlomnou potřebu ochotníků vyjádřit se ke své současnosti prostřednictvím divadla. Letošní ročník byl mimořádným nejen úctyhodným kulatým výročím, ale také kvůli epidemii koronaviru, která ovšem amatérské divadelníky neochromila. S nepřízní doby se Jiráskův Hronov musel za své existence vypořádat několikrát, v roce 1942 proběhla přehlídka dokonce ilegálně, navzdory oficiálnímu zákazu. I když Jiráskův Hronov prošel za devadesát let existence vývojem, jeho duch a podstata zůstaly stejné. Stejně jako důvody, které vedou lidi nejrůznějších seriózních profesí, aby se ve volném čase zabývali hraním divadla. Což dokazují, dnes již vlastně unikátní archivní záběry ČT, pořízené na různých ročnících Jiráskova Hronova, nejstarší přehlídky amatérských divadel u nás, Evropě a nejspíš i světě.

Příznivci amatérského divadla ve všech jeho formách v dokumentu najdou rozmanité kuriózní záběry z historie, ale i perličky z 90.ročníku.

K vidění bude dokument na ČT Art ve středu 16. 9. 2020 od 22.30 hodin.
Pro ty, kdo nestihnou, bude dokument k dispozici na i-vysílání ČT.

Stránka pořadu

 

Autor článku: Jana Soprová

ČT Art uvede dokumentární film Jiráskův Hronov v proměnách času

Amatérské divadlo

23.09.2020

Pozvánka na výstavu: 100 let Loutkového divadla v Lounech

Lounské muzeum uspořádalo výstavu na počest stoletého výročí Loutkového divadla v Lounech, nejstaršího v republice. K vidění jsou unikátní loutky či prvorepublikové plakáty a 3D model divadla. Výstava je otevřena do 15. listopadu.

14.09.2020

Přehlídka „Činoherní klub uvádí:“

Když si v loňské sezoně Činoherní klub připomínal padesát pět let od své první premiéry – inscenace Ladislava Smočka Piknik –, vše se obrátilo v neprospěch vzpomínek a divadelní setkávání v Činoheráku bylo znemožněno Covidem 19. Ještě z posledního představení uskutečněného v rámci přehlídky „Činoherní klub uvádí:“, jímž byla Maryša bří Mrštíku v originálním podání souboru Divadýlka na dlani z Mladé Boleslavi, odcházeli nic netušící diváci velmi spokojeni a situace nenaznačovala nic tak bolestivého pro herce i pro diváky, co přinesly další dny plynoucí od poloviny března.

09.09.2020

Divadelní soubor Tyl Slaná: Zveme vás na slavnostní zahájení nové sezóny a otevření kulturního domu

Vážení přátelé, dnes nám dovolte oznámit radostnou zprávu o tom, že zahajujeme další, již 22. divadelní sezónu Divadelního souboru Tyl Slaná! Akcí máme připraveno bohatě, a to nejen zájezdy s naším vlastním divadelním představením Tchýně na zabití, ale také představení hostujících divadelních souborů – našich kamarádů.