28.02.2007 00:00

ČT uvede svéráznou Kyliánovu Carmen natočenou v uhelných dolech

Brno 28. února (ČTK) - Neobvyklé spojení tance, klasické hudby, starých aut a černobílých grotesek nabízí nový taneční film světoznámého choreografa Jiřího Kyliána Car Men. Vznikl na motivy Bizetovy opery Carmen, její hrdiny ovšem představuje jako pošetilé automobilové nadšence v kulisách severočeských uhelných dolů. Koproducentem filmu bylo brněnské studio České televize, která snímek odvysílá v sobotu 3. března večer.

"Film je inspirovaný Bizetovou hudbou a starými holandskými černobílými groteskami z prostředí automobilových závodů. Příběh je vyprávěný moderní taneční řečí," řekla ČTK mluvčí brněnského studia Hana Orošová.

Čtyř klíčových rolí, které Kylián převzal ze slavné opery, se chopili členové Nizozemského tanečního divadla. Úlohy Carmen, která propadá vášni pro automobily a zamiluje se do vozu Tatra 87, se zhostila Němka Sabine Kupferbergová, Dona José tančí Karel Hruška, původem český umělec žijící v Paříží.

V nezvyklém prostředí severočeských hnědouhelných dolů natáčel nizozemský štáb loni v létě. "Naši tanečníci si hrají jako děti, běhají s koly po vršcích a údolích tušimických dolů, po krajině, která je devastovaná lidskou rukou. Hrají si na auta, stavějí si autíčko ze starých rezavých trubek, plechů a koleček, což je celá jejich radost a smysl bytí," popsal novinářům před časem atmosféru filmu Kylián. Žánrově jde podle něj o tragikomickou grotesku.

Kylián patří k renomovaným evropským choreografům. Vede Nizozemské taneční divadlo, v tuzemsku uvádí jeho choreografie balet pražské první scény. Car Men je jeho první prací určenou pro kameru - jevištní podoba se neplánuje. Film vzbudil pozornost na lednovém hudebním veletrhu v Cannes, tvůrci doufají v úspěch na letošních světových festivalech.

tmd mol

Autor článku: ČTK