23.11.2021 14:03

Čtenáři a badatelé IDU získávají online přístup do Národní digitální knihovny

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) se stal poskytovatelem identity eduID, díky čemuž mohou získat jeho uživatelé přístup k informačním službám, které přístup přes eduID podporují.

Jako první rozšíření služeb, které bychom vám z této oblasti rádi představili, je online přístup k plným textům děl nedostupných na trhu, které obsahuje Národní digitální knihovna.

Národní digitální knihovna (NDK) obsahuje dva základní typy dokumentů. Díla volná, která už nespadají pod ochranu autorského zákona, protože od smrti autora uběhlo už 70 let, a pak díla autorským zákonem stále chráněná. Plný text volných děl je v NDK přístupný komukoliv bez omezení, ale ostatní díla takto zpřístupnit nelze, aby nedošlo k poškození autorů a nakladatelů. Nicméně řada děl, která ještě pod ochranu autorského zákona spadají, už není komerčně dostupná (tj. nedají se už v žádném knihkupectví koupit) a nemůže tedy online zpřístupněním jejich plných textů vzniknout nikomu žádná škoda. Národní knihovna proto vypracovala a aktualizuje databázi tzv. děl nedostupných na trhu (DNNT) a umožnila k nim online přístup registrovaným uživatelům s tzv. eduID identitou, což je právě členství v některé instituci, která eduID poskytuje. Jako časová hranice bylo určeno pro DNNT, že se jedná o díla vydaná do roku 2007 v případě knih a 2010 v případě časopisů.

Díky tomu, že Institut umění – Divadelní ústav podepsal s Národní knihovnou licenční smlouvu o přístupu našich uživatelů do NDK přes eduID, získává takový přístup automaticky každý uživatel IDU, který si nastaví přihlášení do online katalogu knihovny (https://vis.idu.cz/Libros.aspx).
Pak už stačí v NDK (https://ndk.cz/) v případě, že narazíme na dokument chráněný licencí DNNT online, zvolit přihlášení přes eduID.

Institut umění – Divadelní ústav

Autor článku: Alena Součková, Knihovna DÚ; Foto: David Konečný