18.11.2004 00:00

Čtyřlístek! v Minoru – světová premiéra!

Divadlo Minor uvádí 28.11.2004 premiéru inscenace ČTYŘLÍSTEK! Režisérem a spoluautorem scénáře je David Drábek, svérázný dramatik a režisér, dvojnásobný nositel Ceny Alfréda Radoka za původní českou hru.

Čtyřlístek je list jetele se čtyřmi lístky, který údajně nosí štěstí, a kromě toho nejslavnější český komiks, který vychází nepřetržitě od roku 1969. Autorem jejich výtvarné podoby je Jaroslav Němeček. Na většině příběhů s ním spolupracovala scénáristka Ljuba Štíplová.

Čtyřlístek zažíval největší popularitu v 70. a 80. letech a leckterý tatínek či maminka má dodnes na půdě sbírku svázaných Čtyřlístků, které bývají něžně opatrovanou vzácností, neboť "veselé obrázkové čtení" mizelo rychle z pultů. Na poli směnného obchodu míval Čtyřlístek velkou hodnotu (dědi je vyměňovaly za digitálky, žvýkačky Bajo, céčka, mončičáky ze západního Německa...)

Kdo je Čtyřlístek? Veselé kvarteto zvířátek: kocour Myšpulín, fenečka Fifinka, vepřík Bobík a zajíc Pinďa, kteří bydlí v Třeskoprskách blízko rybníku Blaťáku (neboli v Doksech u Máchova jezera, kde má pan Němeček chalupu...).

Partička čtyř nerozlučných kamarádů zažívá neuvěřitelná dobrodružství především díky rozličným vynálezům profesora Myšpulína. Cestují nejen po celém světě, ale také v čase, do vesmíru, do říše pohádek a jiných exotických lokalit. Bojují za spravedlnost, ochraňují slabé, utěšují nešťastné, jedí buchty a guláš a je s nimi legrace... Ovšem - nabízí se otázka: Jak působí jejich neutuchající dotrota a optimismus v naší pesimistické kotlině? A co na to Jan Tleskač?

Námět: Jaroslav Němeček

Scénář: Petra Zámečníková a David Drábek

Režie: David Drábek a Petra Zámečníková

Výprava: Robert Smolík

Hudba: Darek Král

Dramaturgie: Petra Zámečníková

určeno divákům od 6 let

Hrají: Kristýna Franková nebo Svatava Milková j.h., Naďa Husáková, Ilona Semrádová, Zuzana Skalníková, Vlasta Špicnerová, Jiří Laštovka, Martin Legerski, Rostislav Novák, Petr Stach, Jan Španbauer.

minor

Autor článku: příspěvky veřejnosti