21.06.2006 00:00

Další divadla pražského magistrátu čekají změny

Praha 21. června (ČTK) - Další divadla pražského magistrátu čekají změny. V následujících dvou letech se z příspěvkových organizací mají stát obecně prospěšnými společnostmi. Stejný postup čeká také Pražskou informační službu a městskou hvězdárnu a planetárium. Uvádí to koncepce kulturní politiky magistrátu, kterou novinářům představili zástupci města.

Změny se budou týkat Divadla Na zábradlí, Divadla pod Palmovkou, Divadla v Dlouhé, Městských divadel pražských, tedy ABC a Rokoka, Švandova divadla a Studia Ypsilon. Cílem je podle primátora Pavla Béma (ODS) to, aby organizace mohly získávat peníze z více zdrojů, což je nyní skoro nemožné. "Otevírá se jim možnost fungovat mnohem efektivněji," uvedl ekonom Miroslav Ševčík.

Už dříve prošly přeměnou Divadlo Komedie, Semafor, Činoherní klub a Divadlo Archa. Na svou činnost dostávají od magistrátu granty na čtyři roky.

Přímý vliv si chce město zachovat na řízení a financování Divadla Na Vinohradech, městské galerie, muzea a knihovny, Vyšehradu, symfonického orchestru, Divadla Minor a Hudebního divadla v Karlíně. Podle primátora tvoří kulturní fond města. Koncepce ale říká, že také tyto příspěvkové organizace by měly být transformovány.

Vypracováním kulturní politiky a také grantové politiky v kultuře reagoval magistrát na kritiku části pražských umělců, podle nichž byly příspěvky přidělovány neprůhledně. Podle dramatika a dramaturga Jana Vedrala jsou dokumenty výsledkem složitého kompromisu. Z jeho vyjádření vyplynulo to, že spory kvůli grantům mohou navzdory jejich přijetí opět nastat.

K prvořadým úkolům Prahy v kultuře podle Béma patří ochrana památek, podpora významných kulturních projektů, multikulturních projektů a uměleckého školství a zájmové činnosti. Magistrát bude podporovat také kulturní nabídku pro děti a mládež včetně klubů, kulturní akce, které pomáhají k integraci menšin, akce k významným kulturním výročím a umělecké projekty na oživení veřejných prostranství.

Magistrát nově zavede granty pro začínající umělce a organizátory kulturních akcí. Bude také udělována cena primátora za kulturní počin roku.

"Město se bude dokumenty řídit. Budou závazné pro radu i zastupitelstvo," zdůraznil primátor. Zastupitelé je ještě budou projednávat, a to koncem června.

mbc kš

Autor článku: ČTK