24.04.2012 10:49

Další potvrzenou hvězdou Letní Letné je francouzský Cirque Galapiat s představením plným rizika a nebezpečí

Po slavném kanadském souboru 7 Fingers je další potvrzenou hvězdou letošní Letní Letné francouzský Cirque Galapiat. Do pražských Letenských sadů přivezou jeho členové ve svém barevném šapitu výjimečné představení Risque ZérO, kde hlavní roli hraje riziko a nebezpečí. „A také závrať a úžas, které budete pociťovat při pohledu na to, co šest herců na pódiu dokáže,“ uvádí Jiří Turek, ředitel Letní Letné. Mistrovské žonglování s kužely, noži i sekyrkou, akrobacie na tyči i ve vzduchu a nebezpečné skoky, které se prolínají s živou hudbou, divadlem a humorem, to vše je součástí představení.

Risque ZérO je plné překvapení, hravosti, rizika a pokaždé nabídne jedinečnou podívanou. Před vámi na jevišti jsou totiž skutečné lidské bytosti z masa a kostí, které mají téměř sebevražedné sklony. To, co na začátku vypadá jako dětské hry, se mění v představení, ze kterého dýchá reálné nebezpečí vlastní nejen novému cirkusu, ale i životu jako takovému,“ doplňuje Jiří Turek. Risque ZérO není o rizicích a nebezpečích, riziko je přímo jeho základ a hnací síla. Na kulatém jevišti cirkusového stanu se při představení schází šest různých osobností – s odlišným charakterem, dovednostmi i viděním světa. Ale jejich různost je to, co je drží pohromadě, to, co je přivádí před diváky. „Šest členů Cirque Galapiat – doslova uličníků (galapiats) - v představení Risque ZérO uskutečňuje s velkou odvahou to, co se zdá jako nemožné… Představení plné radosti, originality a svobody…,“ napsal o představení časopis Stradda n°14.

Soubor Cirque Galapiat tvoří šest absolventů cirkusových škol Ecole Nationale des Arts du Cirque v Rosny-Sous-Bois a Centre National des Arts du Cirque v Châlons-en-Champagne. Od roku 2010 uvádí představení Risque ZérO ve vlastním stanu pro 350 diváků. Kromě turné ve Francii i po celé Evropě soubor pořádá v dubnu také vlastní cirkusový festival ve městě Langueux, kde se jeho členové natrvalo usadili. Pořádají zde také řadu výchovných a sociálních projektů pro místní obyvatele a umělce.

První již oznámenou hvězdou devátého ročníku festivalu Letní Letná, který proběhne od 19. srpna do 2. září v pražských Letenských sadech, je kanadský soubor 7 Fingers, jeden z nejslavnějších nových cirkusů světa.

Cirque Galapiat (Francie): Risque ZérO
19. 8., 21. - 23. 8., 25. - 28. 8., 30. 8. - 2. 9.: 21 hodin
Praha, Letenské sady – mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou
Délka: 100 minut
Pro diváky od 6 let

Videa:
http://www.dailymotion.com/CieGalapiat#video=x9fsj1
http://www.dailymotion.com/video/x9fsj1_risque-zero-compagnie-galapiat_creation?start=1#from=embed
www.galapiat-cirque.fr

Autor článku: Jiří Sedlák

Další potvrzenou hvězdou Letní Letné je francouzský Cirque Galapiat s představením plným rizika a nebezpečí