29.06.2006 00:00

Další pražská divadla mají být prospěšnými společnostmi

Praha 29. června (ČTK) - Další divadla pražského magistrátu mají být převedena z příspěvkových organizací na obecně prospěšné společnosti. Vyplývá to z koncepce kulturní politiky magistrátu, kterou právě schválili zastupitelé. Zástupci pražských divadel na informaci reagují rezervovaně, vadí jim chybějící jasná pravidla transformace. Stejný postup jako divadla čeká během dvou let Pražskou informační službu a městskou hvězdárnu a planetárium.

"Transformaci principiálně neodmítáme, ale vadí nám, že její pravidla nejsou nastavena jasně," řekl ČTK dramaturg Studia Ypsilon Jaroslav Etlík. Obává se, aby se vinou "víceletých" grantů nesnížil rozpočet divadla. Podle něj by se mělo o způsobu transformace dále jednat; zatím zaujímá spíše negativní pozici.

"Slibovali nám diskusi, ale byla spíše jednostranná, formální a vše jede spíše samospádem," dodal Etlík, podle něhož mají podobné stanovisko i zástupci dalších scén, kterých se to týká. Změny se dotknou také Divadla Na zábradlí, Palmovky, Divadla v Dlouhé, Městských divadel pražských, tedy ABC a Rokoka, a Švandova divadla. Podle zástupců města je cílem to, aby tyto organizace mohly získávat peníze z více zdrojů, což je nyní skoro nemožné.

"Na transformaci jsme netrpělivě čekali dva roky, ale naše připomínky se v konečné verzi koncepce kulturní politiky magistrátu neobjevily. Postrádáme zejména přesné podmínky, jak to bude vypadat," reagovala na rozhodnutí magistrátu ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Nelíbí se jí ani to, že se naopak mírně mění podmínky dříve garantované. Zaručovaly například, že v prvních čtyřech letech dostanou transformované organizace příspěvek v plné výši.

"Věta, že cílem transformace je snížení příspěvku minimálně o dvacet procent, sice z jedné verze zmizela, ale nikde se neobjevilo, že ta částka nebude snižována," řekla Svobodová ČTK. I ona kritizuje, že připomínky její scény konečná verze magistrátní koncepce postrádá a k možnosti získat finance z dalších zdrojů je skeptická.

"Z programu ministerstva kultury bychom mohli něco dostat, ale v praxi jde zhruba o jedno procento rozpočtu. Navíc nás na stejný balík peněz bude víc. A kromě tohoto minizdroje se žádný jiný neotevřel," dodala. Čeká na konkrétní podmínky transformace a nelíbí se jí, že možnost rozhodnout se pro jinou právní subjektivitu než obecně prospěšná společnost odpadla.

Už dříve byly transformovány Divadlo Komedie, Semafor, Činoherní klub a Divadlo Archa. Na svou činnost dostávají od magistrátu granty na čtyři roky. Přímý vliv si chce město naopak zachovat na řízení a financování Divadla Na Vinohradech, městské galerie, muzea a knihovny, Vyšehradu, symfonického orchestru, Divadla Minor a Hudebního divadla v Karlíně. Přeměnu těchto příspěvkových organizací ale koncepce nevylučuje.

Vypracováním kulturní politiky a také grantové politiky v kultuře reagoval magistrát na kritiku části pražských umělců, podle nichž byly příspěvky přidělovány neprůhledně.

bor mbc mkv

Autor článku: ČTK