24.11.2020 13:03

Další premiéra Horáckého divadla bude on-line

Horácké divadlo Jihlava bude v sobotu 28. listopadu přenášet on-line premiéru nové autorské hry Jakuba Čermáka a Barbory Jandové Tajemství, šílenství, podivnost, láska (Ženy Boženy Němcové). Přenos premiéry bude zpoplatněný a bude dostupný prostřednictvím portálu goout, kde si mohou lidé vstup zakoupit. Bude to první premiéra v historii divadla hraná bez diváků v sále. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Divadlo, které letos hraje 81. sezonu, chtělo s režisérem Jakubem Čermákem spolupracovat na kuse pro Velkou scénu. Kvůli epidemické situaci, která na podzim stejně jako zjara divadla uzavřela, se ale spolupráce změnila. Společně s dramaturgyní divadla Barborou Jandovou vytvořil Čermák kus pro Malou scénu, jehož základem je čtveřice mladých hrdinek z povídek Boženy Němcové. "Nejedná se o dramatizaci těchto povídek, ale o svébytnou divadelní adaptaci, která chce Němcové hrdinky přiblížit současné mladé generaci a pochopit jejich problémy a osobní témata jako živé a blízké," uvedla Jandová.

Hra, ve které se představí i Lenka Schreiberová, Svetlana Hruškociová, Alexandra Palatínusová nebo Stanislav Gerstner, bude 986. premiérou Horáckého divadla.

Jakub Čermák je režisér a herec a frontman uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích. Ve své režijní tvorbě se věnuje jak aktualizovaným přepisům klasických dramat, tak dokumentárnímu a experimentálnímu divadlu, uvedla Kvíčalová. Čermák je také letošním laureátem Ceny české divadelní DNA, která se udílí každé dva roky výrazným osobnostem, jež přispívají k rozvoji nového divadla. Dvakrát byl nominován na Ceny Divadelních novin (2018, 2019).

Autor článku: ČTK: vkr, kš