10.02.2020 11:22

Další premiérou sezóny Činoherního studia bude inscenace Funny Games.

Činoherní studio se hlásí s druhou novinkovou inscenací 48. sezóny. V pátek 14. února uvede v české premiéře divadelní adaptaci stejnojmenného filmu Funny Games rakouského režiséra a scenáristy Michaela Hanekeho, napsali ji Tomáš Loužný a Karel F. Tománek. Na rozdíl od filmové předlohy, jež sází na demonstraci zla, má divadelní verze ambici bavit. Výrazně jí dominuje herní prvek, tedy hra a hráčství.

„Text z filmu velmi rozpoznatelně vychází. Respektuje jeho základní strukturu, ale vyplňuje ji v mnoha případech jiným obsahem. Tematicky se od filmu také příliš neodlišujeme, spíše používáme jiný jazyk vyprávění a přidáváme volnou práci s hranicí mezi fikcí postav a skutečností herců na jevišti“, vysvětluje režisér inscenace Tomáš Loužný, v čem lze najít průnik mezi filmovou předlohou a divadelní adaptací. Dramaturg inscenace Karel F. Tománek ho pak doplňuje a přibližuje zásadní moment, kterým oba autory předloha zasáhla: Ve filmu je jeden okamžik, kdy herec přestane tzv. hrát a přímo osloví diváky v sále, kteří film sledují. Uvědomili jsme si, že právě toto nás nejvíce zajímá.

„Řekli jsme si, že naším hlavním záměrem není adaptace obsahu jednoho média (filmu) v jiné médium (divadlo). To, co nás zaujalo, byla možnost zkoumání procesu komunikace skrze fenomén hry,“ podotkl Tománek a nepřímo tak vyzdvihl úlohu diváka, který se z pozice pozorovatele postupně přenese do role účastníka a nakonec i aktéra. „Nikdo se ale nemusí bát, že ho budou herci „tahat na jeviště.“  To všechno, o čem hovořím, by se mělo odehrát pro diváky naprosto bezpečně, téměř mimochodem“, uzavírá Tománek.

Režisér Tomáš Loužný i v Ústí vsadil na svůj osvědčený inscenační tým. Scénografii má na svědomí Petr Vítek, kostýmy navrhla Kateřina Jirmanová Soukupová a autorem scénické hudby je Ivo Sedláček.

Ústřední dvojici sympatických, ale poněkud sadistických mladíků ztvární Lukáš Černoch a Petr Uhlík, v dalším hereckém obsazení dostali příležitost Kryštof Rímský a Marta Vítů jako manželé Millerovi a Andrea Berecková jako jejich dcera Andrea.

Tomáš Loužný, Karel František Tomášek: Funny Games
premiéra: 14. února 2020 v 19 hodin v Činoherním studiu
reprízy: 16. a 22. února 2020 v 19 hodin v Činoherním studiu

https://www.cinoherak.cz/

Autor článku: Petr Kuneš