08.12.2007 00:00

Dejvické divadlo oslavilo 15 let své existence

Praha 7. prosince (ČTK) - V polovině října tomu bylo 15 let, co ještě v nedokončeném prostoru v Praze 6 odehrálo první představení Dejvické divadlo - tehdy ještě se souborem Jana Borny. Po třech reprízách Fausta byla scéna uzavřena a pravidelný provoz začal až začátkem prosince. Půlkulatému jubileu bylo věnováno setkání spojené s vernisáží výstavy plakátů, koláží, kreseb a grafiky výtvarnice Táni Stránské a křtem multimediálního DVD nosiče Dejvické divadlo - 07.

"Jeho záměrem je zachytit aktuální stav divadla i uměleckého souboru a připomenout období uplynulých 15 let," řekla ČTK ředitelka Dejvického divadla Eva Měřičková. DVD obsahuje padesátiminutový dokument, který režisér Ondřej Kepka natočil s Českou televizí. Na dnešním večeru měl premiéru a zachycuje běžný den této scény, jehož vyvrcholením je představení hry Petra Zelenky Teremin.

"Dále tam jsou ukázky z deseti inscenací, které mám teď v repertoáru. V textové části naleznou diváci údaje o všech našich inscenacích včetně reflexí renomovaných divadelních kritiků," dodala Měřičková.

Upozornila, že divadlo zhruba čtyřicetkrát v sezoně vyjíždí mimo Prahu. "Jsou to zhruba čtyři výjezdy měsíčně, kdy hrajeme pro mimopražské publikum. Setkáváme se všude s vyprodanými sály, například i ve Zlíně jsme divadlo s 800 místy zcela zaplnili. Je to pro nás zajímavé i proto, že na velkých jevištích dostávají inscenace úplně jiný rozměr, než jsme zvyklí v našem komorním prostoru s detailem na herecké výkony," uvedla Měřičková. Podle ní zájezdová činnost přináší této scéně větší ekonomický efekt, než když hraje "doma".

V rámci oslav 15. výročí založení uspořádá Dejvické divadlo 18. prosince projekci televizního záznamu inscenace Revizor, která měla premiéru v roce 1998 v režii Sergeje Fedotova. Ivan Trojan byl tehdy za svůj výkon v roli hejtmana poprvé nominován na cenu Thálie.

"Postupně chceme uvést všechny záznamy našich inscenací - Česká televize jich natočila celkem pět. Dalším v pořadí bude v únoru či v březnu Krobotův Sirup z roku 2002," dodala Měřičková.

Umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot chce v příští sezoně spolupracovat s režiséry Davidem Jařabem, Janem Nebeským a Janem Antonínem Pitínským. Na jaře 2008 tu absolvuje svůj divadelní debut filmař David Ondříček. V příští sezoně se v repertoáru zřejmě objeví hra Viliama Klimáčka Dračí doupě. "Dva texty máme od scenáristy Marka Epsteina a domluvili jsme se na spolupráci s Petrem Šabachem. Půjde zřejmě o hudebně laděnou kompilaci na jeho povídky," uvedl Krobot.

Nejbližší novinkou bude 12. ledna Dostojevského Idiot v jeho režii. Hlavní role ztvární Pavel Šimčík, Martin Myšička, Klára Melíšková a Lenka Krobotová. Zvláštní zkoušky tohoto textu se uskuteční 8. a 13. prosince za účasti publika.

Jiří Borovička hš

Autor článku: ČTK