05.08.2022 10:11

Den Loutek v nemocnici na Letní Letné nabízí silné příběhy o přátelství, koncert a křest CD

„Nemocnice je nemocnice. Když se tam člověk dostane, hned se začne bát. Neví totiž přesně, co mu je, a neví, co s ním budou dělat. Taky neví, kdy ho pustí domů a jestli se uzdraví. Leží v pyžamu v posteli, kouká do stropu a je mu ouvej. Jako třeba... Pepíkovi.“ Tak začíná příběh z CD Pohádky na předpis, které pro děti hospitalizované v nemocnicích a léčebnách právě vydává spolek Loutky v nemocnici. Křest CD proběhne v rámci Dne Loutek v nemocnici 13. srpna na festivalu Letní Letná. Soubor zde během celodenního programu nabídne divákům svá představení, která obvykle mohou vídat pouze děti v nemocnicích a léčebnách.

„Hospitalizované děti se snažíme rozesmát, přivést je na jiné myšlenky anebo i otevřít prostor pro komunikaci o nelehké situaci, kterou právě prožívají. Naše představení ale samozřejmě fungují i mimo prostředí nemocnic. Na Letní Letnou tentokrát přinášíme silné příběhy o velkých přátelstvích, které určitě zaujmou malé i velké diváky i v divadelním stanu uprostřed parku,“ zve na sobotní den Loutek v nemocnici Marka Míková, umělecká šéfka souboru.

Program začíná již před polednem premiérou inscenace Co je víc?, autorského představení Kryštofa a Matyáše Míkových o síle kamarádství. A přátelství až za hrob je i hlavním tématem obnovené inscenace Myši patří do nebe (ale jenom na chvíli). „Je plná humoru, fantazie, písniček a světa plného lásky, ve kterém všichni můžeme žít už teď. Využívá minimálních rekvizit a dekorací, a přece se dotýká velkých témat,“ přibližuje inscenaci Marka Míková, která se postarala o dramatizaci příběhu. Třetí loutkovou inscenací je pak Bílá velryba na motivy románu Hermana Melvilla, kde se chlapec Izmael vydá na moře s velrybářskou lodí a spřátelí se s tajemným domorodcem Kvíkvegem.

Na festivalu Letní Letná odehrají Loutky v nemocnici během „svého“ dne i řadu malých pohádek pouze pro několik diváků. Tyto krátké příběhy přinášejí obvykle přímo na jednotlivé nemocniční pokoje k pacientům, kteří jsou upoutáni na lůžko. Na malá, „kufříková“ představení, která se odehrávají ve vzdušném stanu Loutek v nemocnici, se nevybírá vstupné.

https://loutkyvnemocnici.cz/
https://letniletna.cz/cs/doprovodny-program/den-loutek-v-nemocnici/

Autor článku: převzato z: https://loutkyvnemocnici.cz/

Den Loutek v nemocnici na Letní Letné nabízí silné příběhy o přátelství, koncert a křest CD

Festivaly

09.02.2023

Přehlídka Jihočeského divadla v Praze Jižní spojka a Otáčivé hlediště 2023

Letošní 4. ročník divadelní přehlídky Jižní spojka můžeme označit za pokračování tradice. Ačkoliv je léto ještě daleko, příznivci Otáčivého hlediště v Českém Krumlově budou mít možnost seznámit se se soubory Jihočeského divadla už nyní. Od 16. 2. 2023 do 17. 4. 2023 se představí v žánrově pestré paletě činohra, balet a Malé divadlo na 5 pražských scénách.

09.02.2023

Kuličkiáda smíchu a doprovodný program GRAND Festival smíchu 2023

Východočeské divadlo bude od 27. března do 3. dubna hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu. Tradičním předskokanem pardubické přehlídky nejlepších divadelních komedií je Kuličkiáda smíchu, kterou východočeský soubor pořádá již od roku 2010. Výjimečná soutěž ve cvrnkání kuliček na ledě se letos uskuteční v neděli 12. února od 14 hodin v malé hale Enteria Areny.

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.