30.11.2005 00:00

Dětská opera uvede v neděli Brittenovu operu Malý kominíček

PRAHA 30. listopadu (ČTK) - Dětská opera Praha nastudovala operu Malý kominíček Benjamina Brittena. V české premiéře ji uvede v neděli 4. prosince v Laterně magice. O den později se uskuteční představení pro školy a 20. prosince repríza.

"Plánujeme další uvedení na jaro a chtěli bychom dílo udržet na repertoáru i pro další sezony, protože děti nesmírně baví," řekla ČTK ředitelka souboru, pěvkyně Jiřina Marková.

Kvůli vysokým poplatkům souvisejícím s autorskými právy je tento projekt podle jejích slov v osmileté historii Dětské opery Praha tím nejdražším.

Marková si v inscenaci také zazpívá, a to dokonce se svou dcerou Zuzanou, studentkou konzervatoře, která v Dětské opeře převzala funkci sbormistra.

Ani ne hodinové komorní dílko má sedm dětských a tři dospělé sólisty. Námětem je romantický příběh z Anglie z 19. století se šťastným koncem.

Myšlenku uvést Malého kominíčka, dětskou operu z roku 1949, velmi podporoval sbormistr Národního divadla Milan Malý, který se souborem pravidelně spolupracoval. Před rokem zemřel a inscenátoři věnují premiéru jeho památce.

Dirigent Robert Jindra i režisér Lubor Cukr se shodují, že Malý kominíček je zdánlivě jednoduchý, ale interpretačně náročný kus, který se hrává jen občas, a to ve velkých divadlech. Pro amatéry je velmi náročný. "Děti ho ale milují, nadchly se pro něj už během našeho letního soustředění," řekla Marková.

Výtvarnou podobu dává opeře Miloslav Heřmánek z Laterny magiky.

Petr Veber kš

Autor článku: ČTK