21.05.2007 00:00

Dětská opera získala bývalé kino Illusion, bude tam divadlo

Praha 21. května (ČTK) - Někdejší kino Illusion se proměnilo v divadlo Talent-Illusion. Stalo se tak poté, co získala prostor Dětská opera Praha. Soubor tam bude hrát, ale zároveň chce také podporovat mladé talenty z různých uměleckých oborů a nechává pro takové účely volné termíny. Slavnostní otevření divadla je ohlášeno na úterý.

Divadlo v paláci u Macešků na Vinohradské třídě by mělo podle organizátorů sloužit také rodinám s dětmi a dětem a v dopoledních časech též seniorům. Divadlo bude možné si rovněž pronajmout. Vedle divadelní činnosti, koncertů, přednášek, vzdělávacích projektů, kurzů nebo představení pro školy se na programu objeví i promítání zajímavých a nestandardních filmů.

Dětská opera Praha je soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Založila ji v roce 1999 na základech své soukromé hudební školy Jiřina Marková-Krystlíková, sólistka opery Národního divadla a profesorka zpěvu na konzervatoři.

Soubor má široký repertoár, vystupuje nejen samostatně, ale také v Národním divadle, v Divadle Kolowrat, v Laterně magice a v divadle Rokoko, příležitostně i na jiných scénách; účinkoval i na výstavě Expo v Japonsku, ve vídeňském sále Konzerthaus a v bavorském městě Bayreuthu, známém mezi operními příznivci tamním wagnerovským kultem.

Dětská opera stojí za nedávnou českou premiéru opery Kominíček Benjamina Brittena, spolupracovala na opeře The Angels Lukáše Hurníka a úspěšně se představila s programem Malý Mozart. Inscenaci nejznámější dětské opery, Brundibára Hanse Krásy, kterou už předtím vydal na DVD, prezentoval soubor s úspěchem na Evropských operních dnech v Paříži.

Z iniciativy Dětské opery Praha byla rovněž založena mezinárodní pěvecká soutěž pro začínající talentované zpěváky Pražský pěvec.

Dětská opera Praha využívá granty hlavního města a ministerstva kultury a podporují ji sponzoři a partneři. V roce 2003 vznikl Klub přátel Dětské opery Praha, mezi jehož zakladateli členy jsou přední osobnosti české kultury - Vlastimil Harapes, Vlasta Chramostová, Radovan Lukavský, Štefan Margita, Zdeněk Troška a další.

Petr Veber hš

Autor článku: ČTK