02.06.2022 20:15

Dětská scéna oslaví 50. narozeniny

Od 10. do 16. června se bude ve Svitavách konat jubilejní ročník festivalu Dětská scéna. Bude zahrnovat 50. celostátní přehlídku dětského divadla a 50. celostátní přehlídku a dílnu dětských recitátorů. V rámci festivalu vystoupí 80 recitátorů a 16 souborů vybraných z 28 krajských přehlídek z celé ČR. Bude zde probíhat také pět seminářů pro pedagogy, vedoucí souborů a studenty, zúčastní se jich nejméně 100 zájemců.

Jubilejní Dětská scéna bude především oslavou „znovuzrození“ dětských uměleckých aktivit po dvou letech lockdownů a dalších opatření omezujících školní výuku a ještě víc volnočasové aktivity. Průběh 28 krajských postupových přehlídek v celé ČR naštěstí ukázal, že zájem o dětské divadlo a dětský přednes se rychle vrací na původní „předcovidovou“ úroveň. Dětská scéna tak nabídne kvalitní a pestrý program, zahrnující inspirativní inscenace různých divadelních druhů a žánrů, z dílny souborů dětí od 8 let, ať už pracují na základních uměleckých školách, ve střediscích volného času nebo na základních školách. Obdobnou pestrost nabídne i recitační část přehlídky, která je tradičně koncipována především jako dílna, která recitátorům umožní hledat cestu k dalšímu prohlubování jejich schopností a dovedností.

Jako každý rok nabízí Dětská scéna také šestidenní praktické semináře pro pedagogy, studenty a vedoucí dětských divadelních souborů. Tradiční je dílna vedená zahraničním lektorem – tím bude tentokrát srbská herečka, režisérka, choreografka a pedagožka Sanja Krsmanovićová Tasićová, která se bude věnovat především pohybu. Režijní seminář bude probíhat pod vedením divadelního režiséra a pedagoga Štěpána Pácla. Dílny zaměřené na základy inscenační práce s dětmi povedou Alena Palarčíková ze ZUŠ Žerotín Olomouc a Tomáš Doležal ze SVČ Lužánky v Brně. Třídenní seminář věnovaný interpretaci textu povede herečka a pedagožka Martina Longinová.

Jako hosté vystoupí na přehlídce Divadlo DRAK Hradec Králové s představením Šípková Růženka a hudební skupina Bombarďák. Přizván bude také jeden z dětských souborů z právě probíhající slovenské celostátní přehlídky Zlatá priadka.

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a pod záštitou ministra kultury Martina Baxy pořádají přehlídku NIPOS, útvar ARTAMA, Středisko kulturních služeb města Svitavy a Sdružení pro tvořivou dramatiku ve spolupráci s katedrou výchovné dramatiky DAMU, za finančního přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, města Svitavy a Pardubického kraje.

Autor článku: převzato z: http://www.mkcr.cz/, Jakub Hulák a Tomáš Čivrný