28.03.2019 17:04

Dětský program „Zažij zázrak!“ zapojí školáky do expozice Pražského Quadriennale

Největší světová divadelní výstava Pražské Quadriennale 2019, která se koná od 6. do 16. června 2019 na pražském Výstavišti, nabídne speciální program pro děti, studenty škol i celé rodiny. Program připravuje platforma Máš umělecké střevo? (MUS) ve spolupráci s několika českými umělci i se samotnými žáky základních a středních škol. Hlavní expozice nazvaná „Zažij zázrak!“ oživí jeden z Křižíkových pavilonů. Na programu jsou dopolední i odpolední workshopy, dílna se slavnou britskou ilustrátorkou Olivií Lomenech Gill, známou svými ilustracemi pro J. K. Rowlingovou, nebo také kurz filmové animace s Aeroškolou. Celou výstavou povede speciální dětská trasa a děti budou moci hlasovat pro nejlepší z vystavených instalací, která obdrží Cenu dětského návštěvníka. Školní třídy a volnočasové organizace mají možnost se aktivně zapojit do programu PQ na www.pqskolam.cz.

Dětský program na PQ 2019:  Zažij zázrak!

Hlavním cílem dětské sekce Pražského Quadriennale je přiblížit dětem a mládeži svět současného divadla. PQ dětem tak otevírá prostor pro rozvoj vlastní kreativity a poskytuje příležitost nahlédnout do světa scénografů a divadelních architektů z celého světa. Děti mají už nyní možnost se zapojit a spolupodílet na tvorbě jádra výstavy, a to prostřednictvím své školy, mateřských center či uměleckých kroužků. Hlavní část interaktivního programu „Zažij zázrak!“, který pro PQ připravuje platforma Máš umělecké střevo?, tvoří prostor šesti boxů vzájemně propojených tunely. V jedné z hal obklopujících Křižíkovu fontánu tak vznikne labyrint s několika "zázračnými" zastávkami. Jejich podobu mají na starosti Markéta Hlinovská, která se nejčastěji inspiruje světem zvířat, multimediální umělkyně Tereza Damcová, která propojuje zvukové a výtvarné instalace, a výtvarník Kakalík, autor komiksů a humorných animovaných filmů. Další boxy vyplní stavebnice Lego nebo Česká televize, která zavede návštěvníky do virtuálního studia. V doprovodném programu nebude chybět workshop se slavnou britskou ilustrátorkou Olivií Lomenech Gill, známou svými ilustracemi pro J. K. Rowlingovou, nebo kurz filmové animace s Aeroškolou.

Školáci a studenti v roli scénografů

Pražské Quadriennale opět připravilo program pro děti a mládež, do kterého se mohou aktivně zapojit také školy. Od ledna do března probíhá soutěž pro studenty základních a středních škol nazvaná „Vytvoř zázrak ve 27 000 cm3!“ V krychli o velikosti 30x30x30 centimetrů si mohou žáci vytvořit vlastní model světa, vymyslet něco „zázračného“, co by bylo možné v tomto objektu ve větším měřítku zažít. Všechny vytvořené modely budou vystaveny v rámci PQ v červnu 2019 na pražském Výstavišti. Nejzajímavější projekt, který vybere mezinárodní porota tvořená scénografy, výtvarníky a pedagogy, bude realizován jako skutečná scéna a přístupný po celou dobu trvání PQ! Přihlášené a dodané projekty budou vystaveny a prezentovány v rámci doprovodného programu PQ.  Kompletní průvodce projektem a inspirační materiál pro pedagogy a děti je dostupný na www.pqskolam.cz. Registrace škol do výstavní sekce probíhají do 30. března 2019.

To nejlepší ze scénografie pohledem dětských návštěvníků

V rámci prohlídky jednotlivých expozic Pražského Quadriennale se děti budou moci vžít do role divadelních kritiků a hlasovat pro nejlepší z vystavených instalací, která nakonec obdrží Cenu dětského návštěvníka. Každý den bude také probíhat program pro školní nebo organizované skupiny, a to především v dopoledních hodinách; na vyžádání je ovšem možné naplánovat i odpolední aktivity. Vybírat lze ze tří programů – pro nejmenší děti (mateřské školy, I. stupeň ZŠ), základní školy (II. stupeň ZŠ) a střední školy, a to ve variantách: 90, 120 a 180 minut. Maximální kapacita je 25 žáků. Nutná je předchozí rezervace na www.pqskolam.cz.

O MUS:

Máš umělecké střevo? (MUS) je mezinárodní platforma zaměřená na současné výtvarné umění a způsoby jeho výuky na základních a středních školách. Zaměřuje se na realizaci stálých programů a tvorbu koncepcí doprovodných programů pro galerie, různé typy kulturních institucí nebo jednorázové projekty. Studentům a pedagogům středních škol platforma zprostředkovává také konzultace s odborníky či přizvanými umělci.

Platforma je v dlouhodobém dialogu se studenty, pedagogy, umělci a zástupci středoevropských galerijních institucí. V roce 2009 jsme iniciovali vznik přehlídky studentských projektů, které vycházejí z témat současného výtvarného umění a společnosti.

Projekt vznikl v České republice a postupně se rozšířil do dalších zemí. Myšlenku na propojení galerijních a vzdělávacích institucí reprezentuje dlouhodobá spolupráce s největšími institucemi ve středoevropském regionu. Jsou mezi nimi Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Centrum současného umění DOX, Galerie Rudolfinum, Slovenská národná galéria v Bratislavě, Ludwig Múzeum v Budapešti a Státní umělecké sbírky v Drážďanech.

O PQ:

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru vzniklo v roce 1967 za účelem dostat to nejlepší z divadelního designu, scénografie a divadelní architektury do popředí kulturních událostí a seznámit tak profesionální i začínající umělce a širokou veřejnost se současnou scénografií. Výstavy, festivaly a vzdělávací programy pořádané jednou za čtyři roky podporují experimentální tvorbu, networking, inovaci a budoucí spolupráci mezi umělecky činorodými autory. PQ má za cíl oslavovat, posilovat a vyzdvihovat práci scénografů, umělců a architektů a zároveň inspirovat a vzdělávat diváky, kteří jsou tím nejdůležitějším prvkem jakéhokoli živého představení.

Autor článku: Eliška Míkovcová