07.05.2019 11:08

Dialogy karmelitek, vrchol francouzské opery, už tuto sobotu živě z Metropolitní opery

Obnovenou premiérou opery Dialogy karmelitek se uzavírá jarní sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery. Jedno z vrcholných děl francouzské opery 20. století promítají česká kina už tuto sobotu 11. května 2019. Slavný tragický příběh podle skutečně události režíroval zkušený John Dexter.

Opera Francise Poulence z roku 1957 patří k nejsilnějším operním dílům 20. století. Přináší šokující příběh, který se odehrává v karmelitánském klášteře v Compiègne v období Velké francouzské revoluce. Šestnáct řeholnic se odmítlo vzdát své příslušnosti k řádu, bylo odsouzeno za spiknutí proti revoluci a 17. června 1794 popraveno gilotinou. Poulence si v opeře pohrává s motivy víry a síly myšlenky. Nevytvořil jen sondu do období francouzské revoluce, ale vhled do lidské duše. Dílo nese silný duchovní rozměr. Poprvé byla opera představena v la Scale 26. ledna 1957. Francouzská verze pak měla premiéru 21. června 1957 v pařížském Théâtre National de l'Opéra (současná Opéra national de Paris).

Met uvede toto mistrovské dílo v režii Johna Dextera a pod taktovkou hudebního ředitele Metropolitní opery Yannicka Nézet-Séguina. Jako mladá Blanche de La Force vystoupí Isabel Leonard, jako Matka Představená Karita Mattila.

Zmíněný John Dexter zrežíroval Dialogy karmelitek již v roce 1977. „Navzdory svému stáří je ve svém přístupu svěží a přesvědčivý. Operu otevírá ikonickým obrazem – dvanáct sester v hnědých hábitech leží tváří k zemi, vytvářejíc kříž uprostřed jeviště. Je tu mnoho silných obrazů, které dramaticky ilustrují hloubku oddanosti sester a jejich věrnosti, tak jako v obraze, kdy kráčí směrem ke gilotině a jedna po druhé zpívá Salve Regina. Celkový zážitek z pohledu na sestry, které čelí popravě – některé s grácií, některé se smrtelným zděšením – zvuk gilotiny přerušující každou smrt, jsou jedny z nejsilnějších scén v dějinách moderní opery,” napsal v květnu 2013 Anthony Tommasini v The New York Times a následně dodává k hudbě: „Vyvážený jazyk kombinuje moderní, jemné, impresionistické zvuky s ozvěnou původní francouzské sakrální hudby.“

Nadčasové dílo očima dirigenta

Když se stal Yannick Nézet-Séguin hudebním ředitelem Metropolitní opery, jednou z jeho myšlenek bylo, že by chtěl dirigovat Poulencovy Dialogy karmelitek. „V Dialozích karmelitek nejde o náboženství, ale o to, zda máte v kontextu komunity sílu bojovat, zda máte strach nebo nedostatek víry (…) Teď víc než kdy jindy, vidíme, jak je pro ženy důležité se za sebe postavit ve společnosti, která by je chtěla spíše upozadit,“ říká.

Přímý přenos 11. 5. v 17:45 uvidíte v jednadvaceti českých kinech.

Metropolitní opera v New Yorku: Dialogy karmelitek – přímý přenos | 3 hod 29 min (včetně jedné přestávky)

www.metopera.cz
www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Radek Pavlovič

Dialogy karmelitek, vrchol francouzské opery, už tuto sobotu živě z Metropolitní opery

Zahraniční divadlo

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.

12.02.2020

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února budou na programu Violoncellistka a Tance ve skupinách. Zatímco v prvním případě jde o tvorbu mezinárodně vyhledávané Cathy Marston, druhá část programu má připomenout práci legendárního choreografa a Oscarem oceněného režiséra West Side Story Jeroma Robbinse.

10.02.2020

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

Činohra Národního divadla pořádá další Emergency Briefing. Jeho cílem je upozornit na současnou situaci v Maďarsku, vyjádřit solidaritu s maďarskými divadelníky a pobavit se rovněž i o tom, zda je možné maďarským kolegům pomoci. O tom, jak se situace v Maďarsku vyvíjí a jak se maďarští umělci vyrovnávají se současnou politickou situací, bude řeč s hlavním hostem Zoltánem Imelym z Asociace scénického umění (FESZ) a nezávislého Studia K.