07.10.2021 10:25

Dickensova vánoční klasika na jevišti Moravského divadla

Ebenezer Scrooge je hlavní postavou slavné povídky Charlese Dickense Vánoční koleda. Lakomý a mrzoutský obchodník, jehož charakter napraví o Štědrém večeru zvláštní hosté, se brzy objeví na jevišti Moravského divadla. Adaptaci světové literární klasiky uvede soubor činohry pod vedením slovenského režiséra Mariána Pecka. Premiéra inscenace Pan Scrooge byla původně naplánovaná na 4. června. Po vynuceném odkladu se prvního uvedení dočkáme v pátek 8. října, představení začíná v 19 hodin. První repríza bude v úterý 12. října v 19 hodin.

Zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí v Banské Bystrici Marián Pecko měl v Olomouci původně režírovat inscenaci dramatu Bertolta Brechta Matka Kuráž a její děti. „V rámci jubilejní sté sezony jsme chtěli připomenout, že v naší budově se hrálo nejen česky, ale také německy. Kvůli pandemii a uzavření divadel však jubilejní stá sezona v podstatě neproběhla, takže z původní myšlenky sešlo a nám připadalo, vzhledem k situaci, vhodnější uvést namísto toho nějaký lehčí titul. Pan Pecko se zmínil o adaptaci Vánoční koledy, kterou v minulosti s úspěchem uvedl v Polsku a na Slovensku. Když jsme si pak s dramaturgyní Michaelou Doleželovou přečetli scénář, okamžitě nám bylo jasné, že bychom byli blázni, kdybychom tuto nabídku nevyužili,“ uvedl umělecký šéf činohry Roman Vencl. „Chtěli jsme pro naše diváky připravit inscenaci, která bude vyhovovat všem návštěvníkům napříč celým věkovým spektrem. Věříme, že Pan Scrooge bude titulem, na který budou chodit celé rodiny a nechají se očarovat Vánoční koledou. Dickensova povídka nám svým příběhem připomíná nejen kouzlo Vánoc, ale i lidskost, vřelost a velkorysost, kterou by měl projevovat člověk člověku, a to nejen ve svátečním období,“ doplnila Doleželová.

Adaptaci Vánoční koledy uvedl Marián Pecko poprvé před šestadvaceti lety v divadle ve Varšavě. „Výrazné a zásadní změny při srovnání tehdejšího a současného nastudování jsou dvě. První je osobní – tehdy ve Varšavě jsem měl třicet sedm let, nyní mám třiašedesát... a to je skutečně velký rozdíl. Ani se mi nechce rozepisovat, jak velký. Druhou změnou, a možná ještě podstatnější, jsou herci a herečky. Ti jsou pro divadlo nejdůležitější a rozhodující. Olomoucké herečky a herci jsou úžasní. Ani si je nezasloužím. Avšak nejen oni. Celému našemu týmu patří mé uznání a upřímné poděkování,“ uvedl režisér, pro něhož to po adaptaci Rollandovy novely Petr a Lucie v roce 2018 byla druhá spolupráce s olomouckou činohrou. „Zkoušení v Olomouci patří mezi ta pěkná, pracovalo se mi tu příjemně. Kolegové velmi, velmi milí a talentovaní a město překrásné. Minule jsem tu zkoušel v prosinci a lednu, tentokrát to bylo v květnu a červnu. Úplně jiné město. Nádhera! A skvělé možnosti na běhání jako bonus,“ dodal s úsměvem slovenský tvůrce.

V titulní roli se představí Lukáš Červenka. „Vzpomínám si, že s Dickensovou Vánoční koledou jsem se poprvé setkal v podobě kresleného filmu. Celý příběh je vlastně moralitou s jasným poselstvím – když budete zlí na ostatní, tak se vám to vrátí. S úsměvem jde všechno lépe. Pan Scrooge ale není ryze zápornou postavou. Spíše než zlý je nešťastný a jeho chování vůči ostatním je svým způsobem obranný mechanismus,“ upozornil Červenka. Návštěvníky v podobě duchů minulých, současných a budoucích Vánoc ztvární Jan Ťoupalík. „Příprava na tuhle inscenaci byla těžká. Za hodinu a půl stihnu zahrát pět postav. Jeden převlek z kostýmu do kostýmu přitom nesmí být delší než deset vteřin,“ zdůraznil Ťoupalík. Coby anděly pak uvidíme Naděždu Chrobokovou-Tomicovou, Natálii Tichánkovou, Vendulu Novákovou, Tomáše Krejčího, Marka Pešla a Romana Vencla.

„Myslím, že Pan Scrooge pod taktovkou pana režiséra Pecka bude takový pestrý vánoční kabaret. Herci se museli během zkoušení vypořádat s různými úkoly, které si pro ně inscenační tým přichystal. Kromě zpěvu a tance, což jsou poměrně klasické disciplíny, se museli naučit vodit marionety, chodit na chůdách, jezdit na bruslích a ještě je tu pár překvapení, která bych nerada odhalila dopředu,“ sdělila Doleželová. Vedle herců se na jevišti objeví také loutky. „Je to pro nás další výrazový prostředek, další forma komunikace divadelním jazykem. Loutky mají svou roli v pohledech do minulosti,“ přiblížil Pecko. Na výtvarné stránce inscenace se podíleli Eva Farkašová, Ján Zavarský a Pavol Andraško. Autorem hudby a písní je Robert Mankovecký.

Součástí pátečního premiérového představení je akce Nebuď Scrooge. V benefičním stánku umístěném ve foyeru divadla si diváci mohou zakoupit výrobky od umělců Moravského divadla a přispět tak neziskové organizaci Šance Olomouc, která pomáhá hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Vedle šperků či obrazů bude v prodeji také plakát k inscenaci Pan Scrooge s podpisy herců. Stánek otevře v 18 hodin, výrobky bude možné zakoupit v hotovosti.

„Pan Scrooge uzavírá sérii inscenací, které jsme nazkoušeli takzvaně do šuplíku během pandemie covidu a které dlouho čekaly na svou premiéru před publikem. Těším se na první uvedení a stejně tak se těším na další nové inscenace, které chystáme v této sezoně. Doufám, že jejich premiérám už nebude nic stát v cestě,“ shrnul ředitel divadla David Gerneš.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Dickensova vánoční klasika na jevišti Moravského divadla

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.