28.11.2022 14:52

DILIA a Divadlo LETÍ zvou na Apokalyptický divadelní večírek: scénické čtení tří nových překladů současných německojazyčných her

Tři překlady vzniklé v rámci projektu Překladatelská dílna Jiřího Joska/DILIA 2022 budou představeny ve středu 7. prosince 2022 od 20:00 ve VILE Štvanice.

Agentura DILIA pořádá již posedmnácté překladatelskou dílnu, jejíž letošní ročník je zaměřen na současnou německojazyčnou dramatiku. V rámci slavnostního zakončení projektu Překladatelská dílna Jiřího Joska/DILIA 2022 s názvem Apokalyptický divadelní večírek budou formou scénického čtení představeny tři nově vzniklé překlady (úryvky z nich). Scénické čtení se bude konat ve středu 7. prosince 2022 od 20:00 ve VILE Štvanice v režii Divadla LETÍ. Ukázky nastuduje mladá talentovaná režisérka Klára Vosecká. Součástí večera bude i tematické občerstvení.

PROGRAM

Sibylle Berg: TRIPTYCH O NENÁVISTI ANEB CESTY Z KRIZE
překlad: Julie Adam, tutorka: Zuzana Augustová

Na terapii se sejde různorodá skupina osob. Jsou gay, nácek nebo alkoholik, jsou muž, žena nebo něco mezi tím. Žijí v městech plných betonu. Nespojuje je nic, kromě vzteku na společnost, ve které jde jenom o osobní rozvoj, produktivitu a výkon. Všechno se točí okolo vlastní hodnoty na trhu, i když trh se bortí. Teprve když se objeví Mistr nenávisti, zdá se, že s ním přichází i rozhřešení. Pokoření se chopí zbraně a vrací úder.

Thomas Arzt: VE VÍRU VIRU
překlad: Ester Prokešová, tutorka: Iva Michňová

Pandemie skončila. Do vídeňského hotelu přichází po lockdownu první host a s ním i naděje na lepší časy. Recepční a pokojská jsou připraveni na pozicích. Ředitel hotelu může přestat pomýšlet na sebevraždu. Jen strach z dotyku a ochranné fólie na nábytku tu stále zůstaly. Když do situace vstoupí nesprávně doručené dopisy, život postav se převrátí vzhůru nohama. Zatuchlými chodbami hotelu se místo viru začne šířit snad dokonce i láska.

Bernhard Studlar: UNAVENÍ ANEB TO NĚCO, CO JSME
překlad: Lisa-Anna Žáková, tutor: Martin Sládeček

Střední třída ve středním věku. Páry, rodiče, singles, bio pivo a letní party na střešní terase. Nikomu se tam nechce jít, ale nakonec se tam všichni sejdou. Na programu večera je vyhoření, deprese, rozvody, problémy s dětmi, ale taky pěstování bio zeleniny, investice a kritika konzumní společnosti. Odmítnutí sexu na jednu noc není to nejhorší, co postavy na party čeká. Mezi hosty je totiž (sebe)vrah se zbraní…

Režie: Klára Vosecká
Dramaturgie: David Košťák
Scénografie: Anna Šmídová

Projekt vzniká za podpory Dozorčí rady DILIA a Marie Joskové.

Sledujte www.divadlo-leti.cz a www.dilia.cz

Autor článku: Helena Singh Eliášová