18.10.2022 17:15

Dirigent Jakub Hrůša bude od září 2025 hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Dirigent Jakub Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem londýnské Královské opery v Covent Garden. Na postu vystřídá Antonia Pappana, který od sezony 2024/2025 přijal místo šéfdirigenta u Londýnského symfonického orchestru. Do září 2025 bude Hrůša sdílet ředitelskou zodpovědnost za fungování operního domu. Jedenačtyřicetiletý Hrůša bude druhým Čechem, který bude Královskou operu řídit, v padesátých letech minulého století ji krátce řídil Rafael Kubelík. ČTK o tom informoval mluvčí České filharmonie Luděk Březina.

V současnosti je Jakub Hrůša šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem legendárního orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě. Zároveň je častým hostem nejvýznamnějších světových orchestrů v Evropě i v zámoří včetně Berlínských, Vídeňských a Mnichovských filharmoniků, amsterdamského královského orchestru Concertgebouw či Newyorské filharmonie, Bostonského symfonického orchestru a Clevelandského orchestru.

V Královské opeře dosud dirigoval Carmen v roce 2018 a letos v červnu inscenaci Lohengrina Richarda Wagnera. „Měl jsem tu čest pracovat na dvou nádherných inscenacích Královské opery jako hostující dirigent a nedávný Lohengrin byl jedním z vrcholů mého dosavadního uměleckého života," uvedl Hrůša.

„Nesmírně rád přijímám nabízenou pozici hudebního ředitele Královské opery a těším se na další spolupráci s jejím skvělým týmem, od hudebníků přes jevištní umělce a produkční až po management. A jsem šťastný, že Londýn bude nejen místem, kde jsem vždy rád pobýval i pracoval a kde po větší část roku žije moje rodina, ale nyní také mým skutečným uměleckým domovem v oblasti opery. Považuji za opravdový dar, že své dovednosti a energii mohu věnovat budoucnosti tohoto výjimečného operního domu," sdělil ke svému jmenování.

Hrůša bývá v zahraničí zvláště oceňován za vynikající interpretace děl velikánů klasické hudby od 18. do 20. století stejně jako za kanonická provedení slavných i méně známých skladeb českých autorů od Bedřicha Smetany až po současnost. Podle ředitele Královské opery Olivera Maerse se Hrůša v symfonickém i operním repertoáru osvědčil jako jeden z nejzajímavějších dirigentů současnosti. „Zaujala nás nejen jeho vynikající umělecká tvorba, ale také velkorysost a vřelost jeho osobnosti," uvedl.

Královská opera je jednou z předních světových operních společností. Sídlí v kultovním divadle Covent Garden a je proslulá jak vynikajícími inscenacemi tradičních oper, tak i objednávkami nových děl od nejlepších současných operních skladatelů, jako jsou George Benjamin, Kaija Saariahová, Mark-Anthony Turnage a Thomas Adès.

http://www.jakubhrusa.com/

https://www.roh.org.uk/

Autor článku: ČTK: fsl, ptd

Dirigent Jakub Hrůša bude od září 2025 hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům