15.10.2021 08:44

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline.

V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se. Jaké přípravné práce a strategie používaly/i předtím, než vystoupily/i? Jak se staraly/i o sebe navzájem během nejtěžšíích období? Jaké jsou sociální, emoční a instituční pasti a nebezpečí, se kterými se setkaly/i? Sdílejí dobré praxe? Jaký obsah nesou následující slova s ohledem k jejich zkušenostem: důvěra, bezpečnost, péče, risk, experiment, svoboda, úsilí, zranitelnost, zodpovědnost. Může se kreativita rozvíjet v prostředí důvěry? Diskuze se zúčastní (bývalé) studentky divadelních akademií v Lublani, Varšavě, Praze a Reykjavíku. 

Moderátorkou diskuze je Alice Koubová, vědecká pracovnice Filosofického ústavu Akademie věd ČR a přednášející na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jejími hostkami jsou (bývalé) studentky divadelních akademií v Praze (Marie-Luisa Purkrábková a Kateřina Císařová), Lublani (Mia Skrbinac), Varšavě (Agata Koszulińska a Pamela Leończyk) a Reykjavíku (Salvör Gullbrá).

Cyklus realizuje PerformCzech/Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu jako součást programu Propagace českých scénických umění do zahraničí a ve spolupráci s partnery z evropského projektu Create to Connect -> Create to Impact, networku Performing Arts Central Europe (PACE.V4) a za podpory Mezinárodního visegrádského fondu (IVF). Webináře probíhají na platformě Zoom v anglickém jazyce s měsíční periodicitou. Během diskuzních setkání mají diváci možnost pokládat hostům otázky a jejich záznamy jsou zpětně dostupné na YouTube kanále PerformCzech. Shrnutí diskuzí ve formě audioesejí je dostupné v podcastu ShowOff, který si můžete poslechnout na odkaze www.showoff.cz.

Moderátorka

  • Alice Koubová (CZ) / vědecká pracovnice Filosofického ústavu Akademie věd a přednášející na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze

Hostky

  • Marie-Luisa Purkrábková a Kateřina Císařová (CZ) / Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
  • Mia Skrbinac (SI) / Academy of Theatre, Radio, Film and Television, Ljubljana
  • Agata Koszulińska a Pamela Leończyk (PL) / National Academy of Dramatic Art in Warsaw
  • Salvör Gullbrá (IS) / Iceland University of the Arts, Reykjavík

Praktické informace

25. 10. 2021, 17.00–⁠19.00

Setkání se uskuteční na platformě ZOOM, není nutné si předem stahovat aplikaci.
Po vyplnění registračního formuláře Vám přijde e-mail s odkazem na přístup do webináře.
Registrujte se, pokud možno, 15 minut před začátkem akce, abyste se nezdrželi přihlašovací procedurou.

Webinář se koná v anglickém jazyce.

Autor článku: IDU