12.11.2005 00:00

Diváci se možná dočkají nové Havlovy hry, už ji prý má promyšlenu

PRAHA 12. listopadu (ČTK) - Příznivci Havlových divadelních her se možná přece jen dočkají nového dramatu. Bývalý prezident má již podle svých slov další kus promyšlený. Václav Havel to řekl v Praze na konferenci o výuce etiky ve školách.

"Jako všechny mé hry se bude dotýkat tématu lidské identity," řekl k zamýšlenému dramatu Havel. Podle něj téma jeho nového kusu úzce souvisí s otázkami mravního řádu, svědomí a odpovědnosti. Americký hudebník Lou Reed se při své lednové návštěvě Prahy nechal slyšet, že by k novému Havlovu dramatu rád složil hudbu. Lou Reed patří k zakladatelům legendární skupiny Velvet Underground, svou tvorbou ovlivnil rockovou scénu.

Bývalý prezident napsal 15 divadelních her. Poslední s názvem Zítra to spustíme dokončil v roce 1988. Byla uvedena před deseti lety v rozhlase.

Havel se podle svých slov už těší na to, až dopíše nynější práce a bude se moci konečně pustit do divadelní hry. Neprozradil ale, kdy s jejím psaním začne. Obává se prý, že by se ho pak všichni ptali, jak je daleko. "Mám to, co bych chtěl napsat, promyšlené. V mé hlavě je to téměř hotovo. Jen zbývá maličkost - přenést to na papír," řekl Havel.

Mezi nejznámější Havlovy hry patří Zahradní slavnost, Vyrozumění, Largo desolato, Pokoušení či Asanace. Audience a Žebrácká opera se dočkaly zfilmování. Ve druhém titulu si pod vedením režiséra Jiřího Menzela na plátně zahrál například slavný britský herec Jeremy Irons. Havel má na svém kontě i rozhlasovou a televizní hru a řadu knih. Vydány byly i dopisy jeho bývalé ženě Olze, které jí psal z vězení.

ktk rot

Autor článku: ČTK