24.05.2019 09:45

Divadelní festival Dream Factory letos v Ostravě nabídne hned tři inscenace pražského Divadla pod Palmovkou

Divadelní festival Dream Factory letos v Ostravě nabídne hned tři představení Divadla roku, kterým je pražské Divadlo pod Palmovkou. Návštěvníci se mohou těšit i na další nejen pražská divadla, na festivalu se představí i ostravská divadla nebo zástupci slovenské divadelní scény. Jedenáctý ročník festivalu se bude konat na přelomu května a června v ostravských divadlech a industriálních prostorech Dolu Hlubina. ČTK to sdělila tajemnice festivalu Michaela Kubicová.

Festival slavnostně zahájí právě Divadlo pod Palmovkou s komedií Pusťte Donnu k maturitě! „Autorská inscenace Tomáše Dianišky inspirovaná kultovním seriálem Beverly Hills si utahuje z model pop kultury a trefně a s humorem odhaluje zákruty dospívání," uvedla Kubicová.

Právě Dianiška je letos spolu s herečkou Terezou Dočkalovou tváří festivalu. Dianiška je nejen herec, ale také autor a režisér a jeho inscenace se na festivalu objevují pravidelně. „Letos jsme se rozhodli věnovat mu jednu z dramaturgických linií. Kromě zahajovacího představení bude na programu také jeho bizarní kabaret na motivy stejnojmenného kultovního blogu Poslední důvod, proč se nezabít," uvedl ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Uvedena bude i Dianiškova úspěšná inscenace Transky, body, vteřiny, kterou nastudovalo Divadlo Petra Bezruče a je stále vyprodána, nebo komedie Viliama Klimáčka Komiks, kterou Dianiška režíroval v ostravské Komorní scéně Aréna.

Předprodej začal ve středu a některá představení jsou už vyprodána, například Maryša ostravského Divadla Petra Bezruče s Pavlou Gajdošíkovou, která byla za svůj výkon oceněna Cenou divadelní kritiky. Festival slavnostně zakončí opera Sternenhoch Národního divadla Praha. Kromě divadelních představení budou součástí festivalu debaty s herci a další doprovodný program, například tradiční opékání špekáčků.

Program festivalu a další informace lze získat na webových stránkách festivalu www.dfov.cz.

Autor článku: ČTK: mtk, kš