24.05.2019 09:45

Divadelní festival Dream Factory letos v Ostravě nabídne hned tři inscenace pražského Divadla pod Palmovkou

Divadelní festival Dream Factory letos v Ostravě nabídne hned tři představení Divadla roku, kterým je pražské Divadlo pod Palmovkou. Návštěvníci se mohou těšit i na další nejen pražská divadla, na festivalu se představí i ostravská divadla nebo zástupci slovenské divadelní scény. Jedenáctý ročník festivalu se bude konat na přelomu května a června v ostravských divadlech a industriálních prostorech Dolu Hlubina. ČTK to sdělila tajemnice festivalu Michaela Kubicová.

Festival slavnostně zahájí právě Divadlo pod Palmovkou s komedií Pusťte Donnu k maturitě! „Autorská inscenace Tomáše Dianišky inspirovaná kultovním seriálem Beverly Hills si utahuje z model pop kultury a trefně a s humorem odhaluje zákruty dospívání," uvedla Kubicová.

Právě Dianiška je letos spolu s herečkou Terezou Dočkalovou tváří festivalu. Dianiška je nejen herec, ale také autor a režisér a jeho inscenace se na festivalu objevují pravidelně. „Letos jsme se rozhodli věnovat mu jednu z dramaturgických linií. Kromě zahajovacího představení bude na programu také jeho bizarní kabaret na motivy stejnojmenného kultovního blogu Poslední důvod, proč se nezabít," uvedl ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Uvedena bude i Dianiškova úspěšná inscenace Transky, body, vteřiny, kterou nastudovalo Divadlo Petra Bezruče a je stále vyprodána, nebo komedie Viliama Klimáčka Komiks, kterou Dianiška režíroval v ostravské Komorní scéně Aréna.

Předprodej začal ve středu a některá představení jsou už vyprodána, například Maryša ostravského Divadla Petra Bezruče s Pavlou Gajdošíkovou, která byla za svůj výkon oceněna Cenou divadelní kritiky. Festival slavnostně zakončí opera Sternenhoch Národního divadla Praha. Kromě divadelních představení budou součástí festivalu debaty s herci a další doprovodný program, například tradiční opékání špekáčků.

Program festivalu a další informace lze získat na webových stránkách festivalu www.dfov.cz.

Autor článku: ČTK: mtk, kš

Divadelní festival Dream Factory letos v Ostravě nabídne hned tři inscenace pražského Divadla pod Palmovkou

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.