03.09.2020 15:06

Divadelní festival Dream Factory Ostrava odhalil program své letošní protivirové edice

Ostravský divadelní svátek Dream Factory se letos konat bude! Organizátoři odtajnili program letošní protivirové edice, která slibuje tři dny plné divadla. Do Ostravy zavítá například pražské A studio Rubín či oceňovaný soubor Spitfire Company, letošní držitelka ceny Thálie Lucie Trmíková se Sašou Rašilovem a divadelní program doplní také koncert ostravské rodačky Vladivojny La Chia. Komorní verze oblíbeného festivalu se bude konat od pátku 9. do neděle 11. října na třech scénách Divadla Petra Bezruče.

Festival Dream Factory Ostrava se pravidelně koná na přelomu května a června v ostravských divadlech a v industriálních prostorech Dolu Hlubina. V koronavirové situaci jej však v letošním roce nebylo možné zorganizovat v jeho tradičním termínu a rozsahu, letošní verze festivalu se tak ponese dle slov organizátorů v komornějším duchu. „Když jsme na jaře pochopili, že v květnu nebude svět, a zejména podoba kulturních akcí, nejspíš fungovat tak, jak jsme na něj byli doposud zvyklí, přesunuli jsme festival, ve víceméně původní podobě, na říjen. Přes léto se však ukázalo, že vir tady s námi hodlá ještě nějakou dobu přežívat a my budeme ještě nějakou dobu žít s protivirovými opatřeními. A tak se sen o festivalu „v plné polní“ v odloženém termínu pomalu, ale jistě začal rozplývat,“ objasňuje ředitel festivalu Tomáš Suchánek a dodává: „Přestože jsou řádění viru i reakce našich hygieniků na něj stále nevyzpytatelné, nevzdali jsme se a začali, byť v době velkých nejistot – jaká opatření budou vlastně platit za měsíc, za týden či zítra – hledat způsob, jak s virem efektivně bojovat. Přicházíme tedy s již třetí podobou letošního ročníku.“

Dramaturgie protivirové edice Dream Factory je zaměřena na ženské hrdinky. „Jelikož vir je latinské označení muže, rozhodli jsme se povolat na pomoc ty nejlepší myslitelné protivníky – silné ženy! Nehovoříme jen o síle fyzické, ale zejména té duševní, neb měsíce nouzového stavu a karantény nám ukázaly, jak je podstatné neklesat na duchu,“ říká dramaturgyně festivalu Sylvie Vůjtková.

Ostravským divákům přijedou pozvednout ducha ty největší a nejsilnější ženy, s nimiž se na české nezávislé divadelní scéně lze setkat. Trpící, vzdorující a mlčící Maryša v inscenaci Maryša (mlčí) v režii Jakuba Čermáka, který za ni obdržel Cenu české divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla v roce 2020. Diváci se mohou těšit také na milující, oddanou a nezlomnou Marii Zahradníčkovou v inscenaci Zahradníček / Vše mé je tvé o nelehkém osudu známého českého básníka v hlavních rolích s aktuální držitelkou Ceny Thálie Lucií Trmíkovou a Sašou Rašilovem.

Na programu bude také inscenace na pomezí grotesky a tragédie pražského A studia Rubín Jenom matky vědí, o čem ten život je, která ukáže, jak česká společnost vnímá mateřství, otázky rodinného rozpočtu a nebude chybět ani kojící mafie. Silnou ženou byla bezesporu také Matka Ubu, bez níž by to Král Ubu těžko někam kdy dotáhl – jedna z nejskandálnějších her v dějinách světového divadla bude na festivalu uvedena v režii mladého režiséra Jakuba Šmída. A nebudou chybět ani ženy z reportáží držitelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, které zažily (a přežily!) věci, které si my sami jen těžko dovedeme představit, v inscenaci Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně světově oceňovaného souboru Spitfire Company.

Divadelní program doplní i dva koncerty – v sobotu festivalové návštěvníky horečkou sobotní noci nakazí Vladivojna La Chia, v neděli pak komorní edici festivalu uzavřou herci, muzikanti a manželé Daniela & Michal Sedláčkovi. Protivirová edice festivalu Dream Factory Ostrava se bude konat od pátku 9. do neděle 11. října na třech scénách Divadla Petra Bezruče. Předprodej vstupenek zajišťuje pokladna Divadla Petra Bezruče.

https://www.dfov.cz/

Autor článku: Michaela Kubicová