15.05.2018 12:15

Divadelní Flora je ve své polovině, představí režiséra, performera a vizuálního umělce Rabiha Mroué

Do konce tohoto týdne mohou ještě diváci navštívit produkce mezinárodní přehlídky Divadelní Flora, která se v Olomouci koná už po dvaadvacáté. Vedle řady českých i zahraničních souborů se v univerzitním městě objeví také Rabih Mroué, berlínský režisér, performer a vizuální umělec.

„Na většinu z představení, která už máme za sebou, bylo vyprodáno – včera jsme se rozloučili s krásným prostředím Domu u parku a řadou zahraničních umělců, do Olomouce ale přijíždějí stále noví hosté, kteří jsou nadšeni z festivalové atmosféry i nádherného a nesmírně živého meeting pointu na parkánu univerzitního Konviktu. Zatímco první festivalový víkend patřil především současnému tanci, nadcházející dny nabídnou hlavně činoherní produkce – například hned v úterý bude v Moravském divadle hostovat nitranské Divadlo Andraja Bagara, jehož inscenace Jánošík je slovenskými hosty považována za jeden z nejzásadnějších slovenských titulů posledních let,“ komentuje aktuální průběh festivalu ředitel Petr Nerušil.

Vedle pražského Divadla Na zábradlí a olomouckého Divadla na cucky, které na festivalu uvedlo premiéru inscenace Opletal, se v činoherní části programu vůbec poprvé českému publiku představil soubor Landungsbrücken z německého Frankfurtu. Příznivci současného tance a performing arts se mohli těšit z představení maďarského seskupení Hodworks, slovensko-kanadské dvojice Jaško & Furey, české zástupkyně nového cirkusu Elišky Brtnické a z kolektivní inscenace You Are Here, kterou v Olomouci uvedla režisérka Petra Tejnorová s choreografem Jarem Viňarským. „Festival nabízí v mimořádném rozsahu pohled na dění v oblasti současného tance a performativního umění. Po špičkových dosud uvedených formacích se můžeme těšit třeba na sólo Rity Góbi, které právě získalo cenu Rudolfa Labana či v Belgii působícího Slováka Milana Hericha,“ uvedl dramaturg programové sekce Visegrad Performing Arts Jan Žůrek.

V dalších dnech se budou soubory na jednotlivých scénách střídat v rychlém sledu - ze Slovenska přijede zmíněné nitranské Divadlo Andreja Bagara a bratislavské Národní divadlo, z Vídně dorazí tamní Volkstheater, tuzemskou tvorbu pak zastoupí brněnské HaDivadlo spolu s pražským Studiem Hrdinů, divadelní společnost Masopust nebo Divadlo pod Palmovkou.

Asi nejočekávanějším hostem je performer Rabih Mroué, který si pro svou mistrovskou disciplínu „lecture performance“ vybral jako téma náborová videa Islámského státu, který prostřednictvím internetu rekrutuje nové členy. „Libanonec Rabih Mroué patří – spolu s maďarskou choreografkou Adrienn Hód a rakouskou herečkou Stefanie Reinsperger – k nejvýznamnějším hostům letošní Flory. V Berlíně žijící autor, režisér, vizuální umělec, jehož díla vystavovalo například newyorské Muzeum moderního umění, dorazí z Athén už v pátek a na festivalu stráví tři dny. V sobotu bude v Kapli Božího Těla na Konviktu prezentovat svou tvorbu, v neděli pak v S-klubu vystoupí s autorským titulem Písek v očích, jenž vzniknul ve spolupráci s berlínskou experimentální scénou HKW a měl svou světovou premiéru ve Wiesbadenu na podzim loňského roku. Tuhle chytrou lekci by si asi neměli nechat ujít ti, kteří mají rádi fenomén takzvaného nového divadla nebo se pohybují ve světě výtvarného umění a zajímají se o divadlo, které reflektuje společenská témata a současné fenomény,“ pozval na exkluzivní festivalovou událost Nerušil.

22. Divadelní Flora se pyšní i bohatým doprovodným programem – například festivalové šapitó na parkánu univerzitního Konviktu přilákalo o víkendu stovky kolemjdoucích, mj. dětské návštěvníky, pro které tu byly připraveny pohádky a tvůrčí dílna. Také v následujících dnech tu proběhnou mnohá setkání, koncerty a DJské sety či odpoledne věnované handicapovaným tvůrcům. „Rádi bychom ale pozvali třeba i do Divadla na cucky, kde ve čtvrtek a v pátek proběhnou ozvěny knižní výstavy Book Me, věnované divadlu a tanci,“ uzavřel Žůrek.

www.divadelniflora.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda